• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

Sınır Geçişleri

  • 16.03.2020
  • Bulancak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden gönderilen yazıda; Koronavirüs gerekçesi ile İran sınırımızda yer alan Kapıköy geçişi üzerindeki tren trafiğinin ilgili makamlar tarafınca askıya alındığı bildirilmektedir. Konuya ilişkin olarak, demiryolu taşımalarının vagon tahsisi yöntemiyle sürdürülmesinin gündeme alındığı ifade edilmektedir.

 

Bahsi geçen yazıda; “İran varışlı ve İran’dan gelecek olan boş vagon ve dolu yüklere ilgili olarak 09.03.2020 tarihinde Ticaret bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünün koordinasyonu altında TOBB’un yanı sıra Sağlık, İçişleri, Dışişleri, Tarım ve Orman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları ile TİM ve UND yetkililerinin de katılımlarıyla yapılan toplantı neticesinde, demiryolu ile yapılan taşımalarda insan teması olmadığı için;

- Kapıköy geçişinin ilk olarak sınırlı sayıda vagon tahsis edilmesi kaydıyla İran yönüne taşımalara açılmasına,

 

- İran yönünden Ülkemize gelecek olan boş/dolu vagon taşımalarına ise, tampon bölgede kurulacak olan vagon dezenfektasyon sisteminin devreye alınması ve dezenfekte edilen vagonların en az 4 saat süreyle havalandırılmasını müteakip başlanmasına karar verilmiştir.

 

Bu şekilde; koronavirüs nedeniyle kesintiye uğrayan sınır geçişlerimizin bulaşma riskine maruz kalınmaksızın idame ettirilmesi amaçlanmaktadır.

 

İran varışlı yüklemeler için sınırlı sayıda vagon tahsisine başlanmış olup, vagon tahsis talepleri yazılı olarak TCDD A.Ş. Lojistik Dairesine iletilecek ve vagon tahsis işlemleri adı geçen Dairenin yazılı onayı üzerine tamamlanacaktır.

 

BTK (Bakü-Tiflis-Kars) demiryolu hattı üzerinden Orta Asya ülkelerine yapılacak taşımalara ilişkin talepler ve vagon tahsisleri için de aynı yöntem izlenecektir.

 

İlk aşamada çabuk bozulabilecek yüklere öncelik tanınacaktır. Yüklemeler bir program dâhilinde gerçekleştirilecek olup, aşağıda belirtilen irtibat noktalarından teyit alınmaksızın planlama yapılmaması sevkiyatların doğru yönetilmesi açısından önem arz etmektedir.” denilmektedir.

 

Soru ve talepler için TCDD A. Ş. Lojistik Dairesi Başkanlığı bünyesinde irtibat noktaları aşağıdaki gibidir:

 

Telefon: 0312 311 13 05

Faks: 0312 311 17 92-0312 310 95 07

Naci Özçelik: 0505 450 46 97

Oktay Aydınoğlu: 0535 977 87 20

Nevzat Dede: 0505 431 75 35

 

Üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği