• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

17

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda; 26/12/2012 Tarih ve 28509 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği gereğince Birliğimizin  de üyesi bulunduğu iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıflarının belirlenmesinde görevli olan İşyeri Tehlike Sınıfları Komisyonu, “İşyeri Tehlike Sınıfına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi Prosedürü” çerçevesinde her yıl Ocak ayı içinde toplanarak çalışmalarını yürütmektedir.

Anılan prosedür gereğince , işyeri tehlike sınıflarına ilişkin itiraz taleplerinin en geç Komisyon toplanmadan 30 gün öncesine kadar bağlı oldukları üst işveren kuruluşları aracılığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.

İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi en son 27/02/2017 tarihli ve 29992 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, değişiklik taleplerinin İşyeri Tehlike Sınıflarına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi Prosedürüne uygun olarak hazırlanmış ekte yer alan başvuru formu doldurmak sureti ile en geç 6 Aralık 2017 tarihine kadar Odamıza ulaştırılması gerekmektedir.

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği  

[Devamını oku...]

13

Sayın Üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gönderilen yazıda;

 

Kamu İhale Kurumu ve TOBB işbirliğiyle 4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Kamu İhale Kanunu ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla bir sempozyum yapılacağı belirtilmektedir.

 

Sempozyum, 4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda düzenlenecektir.

 

Sempozyuma katılmak isteyen üyelerimizin http://kik.tobb.org.tr/egitimkatilim/jsp/kayit.jsp?sinifid=1&dersid=1  linkinden online kayıt yaptırması gerekmektedir.

 

Taslak Program aşağıda yer almaktadır.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

10
Saygı ve Özlemle Anıyoruz

Saygı ve Özlemle Anıyoruz 

[Devamını oku...]

09

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda; Dişişleri Bakanlığı’nın 20.10.2017 tarihli ve 43143608-150.05-2017/12977653 sayılı yazısında, Kuveyt Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıya istinaden, Kuveyt Dışişleri’nden alınan bir Nota’ya atfen, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafindan “Kuveyt Expo 2018” fuarının 6-10 Şubat 2018 tarihlerinde Emir Şeyh Sabah’ın himayelerinde “Kuveyt Uluslararası Fuar” alanında düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu fuar marjında, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası ve Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğiyle gerçekleştirilmesi öngorülen “İİT Uluslararası Ticaret Fuarı” nda da özel sektör yetkililerinin ve işadamlarının yüz yüze görüşme imkanı bulacakları ifade edilmektedir.

Fuar hakkında detaylı bilgilere 
www.itf-kw.com internet adresi ve +965 9772 9111, +965 9999 0998, +965 9978 8852 numaralı telefonlardan erişilebileceği belirtilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

[Devamını oku...]

07

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 02.11.2017 tarih ve 0411/16878 sayılı yazısı ile Ekonomi Bakanlığı’nın yazısına atıfla; İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) işbirliği ile Dünya Helal Zirvesi İstanbul 2017 ve İİT 5. Helal Expo’nun Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Dünya Helal Zirvesi İstanbul 2017 kapsamında; Helal Gıda, İslami Finans, Helal Turizm, İslami Tekstil, Helal Tıp, Helal Kimya ve Ecza konularının ele alınacağı ve 57’si İİT üyesi olmak üzere 80’i aşkın ülkeden üst düzey katılımcılar ile konferansların düzenleneceği bildirilmiştir.

Dünya Helal Zirvesi İstanbul 2017 ile İİT 5. Helal Expo’nun ülkemizin helal alanındaki lider, kural koyucu ve merkez ülke konumunun güçlendirilmesi, ülkemiz politika ve yaklaşımlarının tüm dünyaya duyurulması, helal ürün ve hizmetlerimizin sergilenmesi ve ülkemizde kurulmakta olan Helal Akreditasyon Kurumu’nun (HAK) uluslararası tanıtımı açısından bir fırsat oluşturduğunun değerlendirildiği bildirilmiştir.

Bahsi geçen etkinliklere ilişkin detaylı bilgiye 
http://www.worldhalalsummit.com.tr adresinden ulaşılabilir.

Üyelerimize duyurulur.
  

[Devamını oku...]

02

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden iletilen yazıda; Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) kapsamı eşyaların ithalatındaki belgeler için konsolosluk onayı şartı, 17 Ekim 2017 tarihi itibariyle karşılıklı olarak kaldırıldığı bildirilmiştir.

Bilgilerinize sunarız. 

[Devamını oku...]

01

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden iletilen yazıda, Ukrayna Büyükelçiliği’nin 26.10.2017 tarih ve 61310/36-216-2710 sayılı yazısına atfen; Ukrayna’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek fuarlara ilişkin bilgiler yer almaktadır. Buna göre fuarlarla ilgili bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilmektedir.
 

http://www.iec-expo.com.ua/en/

http://mvc-expo.com.ua/en/exposition/grafik 18/

https://expoua.all.biz/tr/ 

[Devamını oku...]

28
Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve canından aziz bildiği vatanı için kanlarını ...

[Devamını oku...]

26

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 23.10.2017 tarih ve 16206 sayılı yazısı;

Türkiye'de fikri mülkiyet haklarınıngeliştirilmesinde başından beri en büyük katılımcı ve destekleyici olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) fikri mülkiyet hakları açısından doğrudan ilgili bir üst örgüttür ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 41 inci maddesi kapsamında Meslek Birlikleri tarafından açıklanan tarifeler ve ortak tarifeler üzerinde uzlaşma sağlanamaması ve sözleşme yapılamaması halinde müzakere edilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uygun görüşü ile oluşturulan Uzlaşma Komisyonunun toplanması için başvuru hakkına sahiptir.


Bu kapsamda BİROY, FİYAP ve SE-YAP'ın tarifeleri ve MESAM-MSG ve MÜ-YAP-MÜYORBİR'in ortak tarifeleri, TOBB'a ulaşmış olup, TOBB, bu tarifelerin müzakeresi amacıyla gerek kendi Kanundan aldığı genel temsil yetkisi, gerekse 5846 sayılı Kanun uyarınca Ekim 2017 sonuna kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Uzlaştırma Komisyonu kurulması için talepte bulunacaktır.

Bu tarifelerin müzakeresi için oluşturulacak Uzlaştırma Komisyonu'na TOBB aracılığıyla başvurmak isteyenlerin, Kanun'un 41 inci ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Eser, İcra,Yapım ve Yayınların Kullanılması ve /veya İletilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 4. Maddesinde yer alan tanım uyarınca; TOBB adına bağlayıcı nitelikte ve TOBB'a hitaben düzenlenmiş ekli dilekçe örneğini ve iki ayrı Yetki Belgesinin aslını, yetki sınırlarını ve talep edilen indirim oranını belirterek 30 Ekim 2017 tarihine kadar Birliğimize ulaştırmaları gerekmektedir.

Bu belgelerin Birliğimize söz konusu tarihe kadar ulaşması halinde, Ekim 2017 sonuna kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na adınıza gerekli başvuru yapılmış olacaktır.

[Devamını oku...]

20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda; T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan yazıya atfen, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) genelinde alınan ortak vergilendirme kararı çerçevesinde, Suudi Arabistan’da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlaması planlanan katma değer vergisi uygulamasına ilişkin olarak Riyad Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notuna TOBB web sayfası (www.tobb.org.tr) ‘’Hizmetler’’ başlığı altındaki ‘’Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyuruları/Suudi Arabistan’’ bölümünden ulaşılabilmektedir.

Saygılarımızla, 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 19İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son