• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

18

Giresun Üniversitesi ile İlimizin kurum ve kuruluşları öncülüğünde, Giresun 2.OSB alanı içerisinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi/Teknopark kurulmuştur.


İlimizin ve Bölgemizin Bilimsel Teknolojik faaliyetlerine büyük katkı sağlayacağı düşünülen Teknopark içerisinde kurulacak şirketlerde yapılacak ARGE çalışmaları ile katma değeri yüksek ürünlerin ülkemize kazandırılması ve ihracatının yapılması, ayrıca Teknopark içerisinde nitelikli personel istihdamı ilimize ve bölgemize büyük katkılar sağlayacaktır.


Giresun Teknoloji Geliştirme bölgesi Yönetici Anonim Şirketini oluşturma çalışmaları kapsamında üyelerimiz belli bir sermaye ve pay ortaklığı ile Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici A.Ş.’ nde ortak olabilirler.


Pay ortaklığı alt limiti 25.000,00 (yirmi beş bin) TL olup ve Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne son resmi müracaat tarihi 26.07.2019 olarak belirlenmiştir.

 

Tüm üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı 

[Devamını oku...]

18
Oto Galericilere 13 Ağustos Uyarısı

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının ticaretini yapanların yetki belgesi alması için son tarihin 13 Ağustos 2019 olduğu açıklandı.

 

Giresun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda; İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandığı hatırlatılarak, “Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde 13 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden ve bu faaliyetine devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir. Bu itibarla, uygulamada herhangi bir aksamanın yaşanmaması ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla, Odanıza kayıtlı ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden üyelerin 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almak üzere yetkili kuruluşlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Bu itibarla, 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almak üzere https://ietts.gtb.gov.tr adresi üzerinden başvuruda bulunmaları gerektiği bildirilmiştir.


İkinci El Kara Taşıtı Mesleki Yeterlilik Belgesi olan işletme sahiplerinin ise Ticaret İl Müdürlüklerine belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

İlgili üyelerimizin bilgisine sunulur. 

[Devamını oku...]

17

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Hong Kong Özel İdare Bölgesi Hükümeti ve Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından bu yıl dördüncüsü 11 – 12 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Kuşak ve Yol Zirvesi” kapsamında, ÇHC’nin 2013 yılında uygulamaya koyduğu “Bir Kuşak Bir Yol” inisiyatifi güzergahındaki ülkelerin resmi ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile tertip edilecek sempozyumun yanı sıra çeşitli temalarda paneller ve ticari eşleştirme programlarının düzenlenmesinin öngörüldüğü belirtilmiştir.

 

Yazıda devamla, Hong Kong Ticaret Ataşeliğimizden, ilgili İdareler tarafından daha evvel 11 Ağustos 2019 olarak duyurulan zirve katılım başvuru tarihinin, 07 Temmuz 2019 olarak revize edildiği, ancak anılan Ataşeliğimiz aracılığıyla söz konusu başvurunun 27 Temmuz 2019 tarihine kadar yapılabilmesinin mümkün olduğu ifade edilmiştir.

 

Diğer taraftan, Zirve çerçevesinde gerçekleştirilecek ticari eşleştirme programında, bilhassa proje finansmanı arayışında olan enerji ve altyapı yatırımlarının fon kuruluşları ile bir araya getirilmesinin hedeflendiği vurgulanmış olup; Zirveye katılım durumuna bakılmaksızın, ekte bilgileri paylaşılan web portalında proje finansmanı arayışında olan tüm şirketlerin “Türkiye” başlığı altında proje detaylarını yayımlama olanağı bulunduğu kaydedilmiştir. Ayrıca, katılım bedeli ve 2018 yılına dair program da Zirveye dair fikir oluşturulabilmesi açısından ekte iletilmiştir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

17

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Bağlantısallık (connectivity) master planı çerçevesinde ASEAN üyesi ülkeler tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen öncelikli altyapı projeleri hakkında ASEAN Sekreteryasınca bir brifing düzenlendiği, ülkemizin Sektörel Diyalog Ortağı olması hasebiyle Cakarta Büyükelçiliğimizin de davetli olduğu brifinge, ASEAN üyeleri, Diyalog Ortakları, Sektörel Diyalog Ortakları ve Dünya Bankası, OECD, IFC, Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası vb. uluslararası kuruluş temsilcilerinden oluşan yaklaşık 40 kişinin katıldığı bildirilmiştir.

 

Söz konusu brifinge ilişkin ASEAN Sekreteryasının bilgi notu ve brifingde yapılan sunuma, TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Diğer Duyurular” bölümünden ulaşılabilmektedir.

 

Yazıda ayrıca, ASEAN üyesi ülkelerde bağlantısallık kapsamında otoyol, köprü liman, havaalanı, enerji nakil hatları gibi toplamda trilyonlarca ABD Dolarına baliğ olacak geniş kapsamlı altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulmakta olduğu, bununla birlikte, Singapur hariç diğer üye ülkelerin bahse konu yatırımları ulusal kaynaklarıyla hayata geçirebilecek mali güce ve sermaye birikimine sahip olmadığı belirtilmiştir. ASEAN Sekretaryasının Dünya Bankasına yaptırmış olduğu bir çalışma ile bölgesel bir yaklaşımla üye ülkelerin yapmayı planlandığı altyapı projelerini objektif kriterlerle bir öncelik sırasına koymayı ve bahse konu projeler için uluslararası yatırımcılardan ve finansal kuruluşlardan kredi desteği sağlanmasını kolaylaştırmayı hedeflediğinin değerlendirildiği ifade edilmiştir.

 

Dünyanın pek çok bölgesinde altyapı projelerini başarıyla hayata geçirmekte olan müteahhitlik sektörümüzün ASEAN bölgesindeki söz konusu projelere ilgi duyabileceğinin akla geldiği belirtilmiştir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

16
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Murzioğlu’ndan Odamıza Ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki MURZİOĞLU Odamızı ziyaret etti.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU ile Yönetim Kurulu Üyeleri Aydın KARATAŞ, Adem ÇOLAK ve  Çetin İNAL tarafından karşılanan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi MURZİOĞLU, bölgelerin ve illerin sorunları ve taleplerini dinlemek ve bu talepleri ilgili bakanlıklar ile paylaşmak için ziyarette bulunduklarını ifade etti. Ziyarette, bölgemizin sorunları ve çözüm önerileri konusunda TOBB Yönetimine iletilmek üzere görüş alış verişinde bulunuldu. 16.07.2019 / BULANCAK 

[Devamını oku...]

15
Destan Yürekle Yazıldı

Demokrasimize, vatanımıza sahip çıkan yüce milletimize teşekkür ederiz. Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz. 

[Devamını oku...]

11

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden gönderilen yazıda; Elektrik ve Elektronik İhracatçılar Birliği tarafından 30-31 Ekim 2019 tarihinde 8.TET Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleneceği belirtilmiştir.

 

Bahse konu etkinlikte akıllı şehirler teması altında Akıllı Binalar ve Çevre, Akıllı Enerji, Akıllı Sağlık ve Medikal, Akıllı Ulaşım ve Ulaşım Araçlar, Diğer Akıllı Uygulamalar olmak üzere beş kategoride proje başvurusu alınacağı ifade edilmektedir. Dereceye giren tüm projelere toplamda 187.500 TL. ödül dağıtılacak olup proje son başvuru tarihi 31.07.2019 saat 17.00’dir. Proje başvuruları www.tetprojepazari.org adresinden yapılabilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

05

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Ekvator Ankara Büyükelçiliği’nin ilgili yazısına atfen, Üretim, Dış Ticaret, Yatırım ve Balıkçılık Bakanlığı, Türkiye Ticaret Ofisi (PRO ECUADOR) aracılığıyla “Ekvator ve Yatırım Fırsatları” başlıklı sunumun gerçekleştireceği, söz konusu sunumda Ekvator’da ticaret nasıl yapılır, Ekvator’a yatırım yapmaya karar veren yeni yatırımcılar için teşvikler, bazı kamu özel ortaklık (PPP) projeleri hakkında ilave bilgilere yer verileceği bildirilmektedir.

 

Bu kapsamda, 17 Temmuz Çarşamba günü saat 12.00’da Ankara Hilton Otel’de gerçekleştirilecek söz konusu toplantıya ilişkin detaylı bilgilere ve program akışına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği web sayfası www.tobb.org.tr “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Yurtiçi Etkinlikler” bölümünden ulaşılabilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

27

T.C. Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu’ndan alınan yazıda, bilim, teknoloji ve yenilik ile ilgili alanlarda Cumhurbaşkanınca alınacak kararlar ve oluşturulacak politikalarla ilgili öneriler geliştirmek amacıyla kurulan Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu (BTYPK) tarafından yürütülen “Teknoloji Alanlarının Önceliklendirilmesi” çalışması kapsamında nitel ve nicel analizlerle belirlenen kritik/öncü teknoloji alanlarının ekonomik etkilerinin ortaya konması çalışmalarında kullanılmak üzere “Teknoloji Alanlarının Ekonomik Faaliyet Kodları ile (NACE Kodları bazında) İlişkilendirilmesi”ne yönelik bir analiz çalışması başlatıldığı ve söz konusu çalışmanın, internet üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bu ilişkilendirilme anketi aracılığıyla, 27 teknoloji alanında yürütüldüğü belirtilmektedir.

 

30 Haziran 2019 Cuma günü saat 18:00’e kadar doldurulması beklenen anketin kritik teknolojilerin ekonomik değer/etkilerinin doğru ve güvenilir şekilde ölçülebilmesi, veriye dayalı olarak mevcut durum tespitlerinin yapılabilmesi ve bu sayede geleceğe dair adımların atılması süreçlerinin etkin şekilde yürütülmesi açısından son derece önemli olduğu değerlendirilmekte ve bu nedenle, ankete katılımınız önem arz etmektedir.

 

Çalışmaya ilişkin BTYPK’nın duyuru metni ekte bilgilerinize sunulmaktadır. 

[Devamını oku...]

26

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıdaUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün Bakanlıkları tarafından hazırlanan Tehlikeli Maddelerin Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge'nin 11.06.2019 tarih ve 44011 sayılı Bakanlık Makam Olur'u ile yürürlüğe girdiği bildirilmektedir.

 

Söz konusu Yönerge'ye ilgili Genel Müdürlüğün internet sitesinde (www.tmkt.gov.tr) Mevzuat kısmı, Yönergeler başlığından ulaşılabilmektedir.


İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 47İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son