• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

08
Fiyat Etiketlerinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 03.10.2018 tarih ve 022/978 sayılı yazısı.

 

Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

 

18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

 

“ d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,


e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklenmiştir.

 

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.

 

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.

 

Anılan logonun kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere https://tuketici.ticaret.gov.tr/" adresinden uluşılabilmektedir.

 

“YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.

 

Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.

 

Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.


Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği

 

EK Bilgi

Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ 

[Devamını oku...]

01
Tarım Arazilerinin Kullanıcılarına Kiraya Verilmesi

Bulancak Kaymakamlığı Milli Emlak Servisi Şefliği’nden Odamıza gönderilen 25.09.2018 tarih ve 29471387-000-E.3486 sayılı ile;
 

1-      2/B arazilerin hak sahiplerine doğrudan satışına ilişkin işlemlerin müracaat süresinin 30.11.2018 tarihine kadar devam ettiği,

 

2-      Belediye ve mücavir alan sınırları dışındaki taril arazilerinin hak sahiplerine satışına ilişkin işlemlerin müracaat süresinin 05.12.2018 tarihine kadar devam ettiği,

 

3-      Tarım arazilerini tarımsal amaçlı olarak kullanan hak sahiplerinin 09.11.2018 tarihine kadar uygun bedel ve şartlarla kullandıkları taşınmazları doğrudan kiralama imkanı bulunduğu,
   

İlgililerin mağdur duruma düşmemesi için başvurular ve tereddüde düşülen konular ile ilgili Bulancak Milli Emlak Servisi Şefliği’ne müracaat edilmesi gerektiği bildirilmiştir.


İlgililere önemle duyurulur.


Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı
 

[Devamını oku...]

01
01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun

01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun 

[Devamını oku...]

26
KOBİ’ler için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Rehberi

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 20.09.2018 tarih ve 13913 sayılı yazısı.

 

İhracatımızın artırılması hedefiyle KOSGEB’le işbirliği yapan TOBB, KOBİ’lerin yurt dışı iş gezilerinde önemli bir paydaş haline geliyor.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği; KOBİ’lerimizin yurtdışı pazarlara açılmalarını sağlayabilmeleri, bu çerçevede yurt dışı iş gezilerini yaygınlaştırarak bu gezileri daha nitelikli hale getirip ihracat kapasitelerini artırabilmeleri adına KOSGEB’le yeni bir destek modeli konusunda işbirliği gerçekleştirdi.

 

Bu destekle; KOBİ’lerimiz kendi sektörü ile ilgili ürün gelişmelerini ve yeni teknik-teknolojileri takip edebilmeleri, yabancı pazarda ikili iş görüşmelerini tesis edebilmeleri, ithal/ihraç ürünler analizi ve pazar araştırmaları yapabilmeleri adına fırsat oluşturulmuş; fuar katılımları, sanayi bölgesi, fabrika, teknopark gezileri ile ticari kapasitelerini artırmaları hedeflenmiştir.

 

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Yurt Dışı İş Gezisi Destekleri çerçevesinde KOBİ’lerimiz; oda-borsaları kanalı ile sektörel ve en az 10 KOBİ’nin katılımı ile yurtdışına gerçekleştirecekleri iş gezilerinde destek almaya hak kazanacaklardır.

 

- KOBİ’ler için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Rehberi’ne http://www.kobi.org.tr/kobiler-icin-yurt-disi-is-gezisi-destegi-rehberi adresinden ulaşılabilmektedir. 

[Devamını oku...]

26
Agro World 2018, Hindistan, 25-27 Ekim 2018

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, Hindistan Gıda ve Tarım Konseyi’nin yazısına atfen, Hindistan Gıda ve Tarım Konseyi tarafından, Hindistan Hükümeti desteği ile “AgroWorld 2018” Uluslararası Tarım Ticareti ve Tarım Teknolojileri Fuarının 25-27 Ekim 2018 tarihlerinde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de IARI Pusa Campus’te düzenleneceği belirtilmektedir.

 

Tarım alanında faaliyette bulunan küresel firmalar için iş ve yatırım fırsatları yaratan söz konusu fuar kapsamında 1. Dünya Tarım Ödülü, Küresel Tarım Liderlik Zirvesi, tarım alanında birçok konferans ve festival eş zamanlı olarak düzenlenecektir.

 

AgroWorld 2018 Fuarına ilişkin güncel bilgilere http://icfa.org.in/agro-world/ web adresinden ulaşılabilmektedir. 

[Devamını oku...]

25
KOBİ Destek Kredisi

KOBİ Destek Kredisi 

[Devamını oku...]

24
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ile Odamız işbirliğinde ve Odamız ev sahipliğinde ‘’DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME’’ semineri  düzenlendi. İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları konusunda; Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Sayın Gözde EROĞLU, Ülke Masaları – Gürcistan Pazarına İhraç İmkanları – Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları konusunda; Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Sayın Setenay İYİGÜN’ ün katıldığı ve sunduğu Seminere yoğun ilgi vardı. Bilgilendirme Sonrası Seminere Soru- Cevap şeklinde devam edildi. 24.09.2018 / BULANCAK 

[Devamını oku...]

18
19 Eylül Gaziler Günü Kutlu Olsun

19 Eylül Gaziler Günü Kutlu Olsun 

[Devamını oku...]

17
2018-2019 eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilerimize ve eğitim camiasına başarılar dilerim

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilerimize ve eğitim camiasına başarılar dilerim 

[Devamını oku...]

10

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, Başkurtistan Cumhuriyeti Hükümeti, Başkurtistan Cumhuriyeti Tanm Bakanlığı ve Bashkir Fuar Şirketi (BVK -http://bvkexpo.ru/en/)tarafından, Ufa'daki VDNH~EXPO Merkezi'rıde, 12-15 Mart 2019 tarihleri arasında, Uluslararası "AgroComplex" Fuarı ile Tarım Sanayi Forumu'nun düzenleneceği bildirilmektedir.

 

Söz konusu Fuar ve etkinliğe, 14 ülke ve Rusya Federasyonu'nun 34 bölgesinden 300'e yakın firmanın katılımı beklendiği ifade edilmektedir.

 

Etkinliğe ilişkin detaylı bilgi ve iletişim noktalarının yer aldığı doküman Birliğimiz web sitesinin (www.tobb.org.tr) "Hizmetler/Uluslararası İş İmkanlari-Ülke Duyurulan-Rusya bölümünde yer almaktadır.

 

Üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

Sayfa 9 / 41İlk   Geri   4  5  6  7  8  [9]  10  11  12  13  İleri   Son