• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

28
Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun. 

[Devamını oku...]

24

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; İran’da önümüzdeki dönemde Tahran Sanayi ve Ticaret Örgütü tarafından Tahran Boostane Goftegoo Fuar Salonunda aşağıdaki fuarların düzenleneceği bildirilmektedir:

 

● İran Komşu Ülkeleri İşadamları Ortak Ticaret Oturumu, 27-29 Kasım 2018

 

● Gıda Sanayi ve Tarım Ürünleri, Mobilya, İnşaat, Kozmetik, Güzellik , İlaç ve Tıbbi Malzemeler Fuarı, 27-29 Kasım 2018

 

Fuarlara katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği (Bay Seyed Hafez Mousavi, cep: 0 538 053 1498, e-posta: mousavi54hafez@gmail.com) ile irtibata geçmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

18

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden alınan 11.10.2018 tarih ve 14888 sayılı kayıtlı yazıda; 26 Eylül 2017 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan 2017/1 sayılı tebliğ ile 33 meslekte daha mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiş ve zorunlu meslek sayısı 81’e yükselmiştir.

 

2017/1 sayılı tebliğde belirtilen ve Ek 1’de yer alan meslekler için 12 aylık geçiş süreci tamamlanmış olup, 27 Eylül 2018 tarihi itibariyle söz konusu mesleklerde “mesleki yeterlilik belgesi” zorunluluğu fiilen başlatılmıştır. Söz konusu mesleklerde sınav ve belgelendirme ücreti, 31.12.2019 tarihine kadar İşsizlik Sigortası fonundan karşılanacaktır.

 

TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş., “Metal”, “Makine”, “Otomotiv”, “Asansör” ve “Perakende” sektörlerinde sınav ve belgelendirme hizmetlerine devam etmekte olup, zorunluluk getirilen yeni mesleklerde sınav ve belgelendirme konusunda belgelendirme ve yönlendirme desteği vermektedir.

 

Tüm Üyelerimize önemle duyurulur.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Başkanlığı 

[Devamını oku...]

18
Yenikapı Giresun Tanıtım Günleri / İstanbul 25-28 Ekim 2018

Giresun Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden gönderilen 08.10.2018 tarih ve 533946558.821/81211 sayılı yazıda;


İlimizin sahip olduğu eşsiz, kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerimizi turizmin hizmetine sunarak, ziyaretçilerimizi en güzel şekilde ağırlamak, İlimizden memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamak amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarımız dışında, sivil toplum örgütleri ve turizm seyahat işletmelerinin çalışmalarına devam ettiği,

 

Bu tanıtımlar kapsamında; İstanbul İlinde 2007 yılından bu yana Giresun Federasyonu tarafından “Giresun Tanıtım Günleri” gerçekleştirildiği,

 

Etkinlik süresince birbirinden renkli ve yöresel görüntülerin sahnelendiği tanıtım yürüyüşleri, paneller, seminerler, sergiler, el sanatları, yöresel yemek ve ürün tanıtımı, konserler, ulusal ve yerel canlı televizyon yayınları ile İlimizin kapsamlı bir şekilde tanıtımının yapılması sağlandığı,

 

Giresun Federasyonu tarafından kültür ve medeniyetler kenti İstanbul’da Yenikapı Etkinlik Alanında 25-28 Ekim 2018 tarihleri arasında “Yenikapı Giresun Tanıtım Günleri” nin on ikincisinin düzenleneceği bildirilmiştir.

 

Bilgilerinize sunarız. 

[Devamını oku...]

12
Enflasyonla Mücadele Programı

Sayın Üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gönderilen yazıda;

 

Hükumetimiz tarafından enflasyonla mücadele programı çerçevesinde ülke genelinde “İndirim Kampanyası” başlatıldığı, 81 il, 160 ilçede yer alan 365 Oda/Borsamız ile üretim gerçekleştiren ve çeşitli ürünlerin ticaretini yapan Oda/Borsa üyelerinin İndirim Kampanyasına katkıda bulunmasının önem arz ettiği bildirilmiştir.

 

Bu kapsamda, ekteki listedeki (ek-1) tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılmasının teşvik edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

İndirim yapan üyelerimizin tespit edilmesi ve söz konusu üyelere ilişkin ilişikte (ek-2) yer alan formun doldurarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletilmek üzere 19 Ekim 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar Odamız gönderilmesini rica eder, konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.


Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

10
Sarıgöl Konveyör; MAKTEK AVRASYA 2018 Fuarı’na Katıldı

Odamız üyesi “SARIGÖL KONVEYÖR SİSTEMLERİ MAKİNA, YEDEK PARÇA, NAKLİYAT, İTHALAT İHRACAT, SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.” 02 – 07 Ekim 2018 tarihleri arasında İSTANBUL’ da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen; Marka bilinirliliğini artırma, en yeni ürün ve teknolojileri hedef kitleye gösterme, Türkiye ve Dünya’daki sektörel gelişmeleri takip etmek, pazar araştırması ve müşteri analizi yapmak, kurumsal prestij ve müşteri üzerindeki imajı güçlendirme, mevcut müşteri ve bayi ağını güçlendirme imkanı bulunan, Takım Tezgahları, Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, Kalite Kontrol, Test ve Ölçüm Cihazları konulu MAKTEK AVRASYA 2018 Fuarı’na katıldı.

[Devamını oku...]

08
Fiyat Etiketlerinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 03.10.2018 tarih ve 022/978 sayılı yazısı.

 

Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

 

18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

 

“ d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,


e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklenmiştir.

 

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.

 

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.

 

Anılan logonun kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere https://tuketici.ticaret.gov.tr/" adresinden uluşılabilmektedir.

 

“YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.

 

Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.

 

Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.


Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği

 

EK Bilgi

Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ 

[Devamını oku...]

01
Tarım Arazilerinin Kullanıcılarına Kiraya Verilmesi

Bulancak Kaymakamlığı Milli Emlak Servisi Şefliği’nden Odamıza gönderilen 25.09.2018 tarih ve 29471387-000-E.3486 sayılı ile;
 

1-      2/B arazilerin hak sahiplerine doğrudan satışına ilişkin işlemlerin müracaat süresinin 30.11.2018 tarihine kadar devam ettiği,

 

2-      Belediye ve mücavir alan sınırları dışındaki taril arazilerinin hak sahiplerine satışına ilişkin işlemlerin müracaat süresinin 05.12.2018 tarihine kadar devam ettiği,

 

3-      Tarım arazilerini tarımsal amaçlı olarak kullanan hak sahiplerinin 09.11.2018 tarihine kadar uygun bedel ve şartlarla kullandıkları taşınmazları doğrudan kiralama imkanı bulunduğu,
   

İlgililerin mağdur duruma düşmemesi için başvurular ve tereddüde düşülen konular ile ilgili Bulancak Milli Emlak Servisi Şefliği’ne müracaat edilmesi gerektiği bildirilmiştir.


İlgililere önemle duyurulur.


Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı
 

[Devamını oku...]

01
01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun

01 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun 

[Devamını oku...]

26
KOBİ’ler için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Rehberi

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 20.09.2018 tarih ve 13913 sayılı yazısı.

 

İhracatımızın artırılması hedefiyle KOSGEB’le işbirliği yapan TOBB, KOBİ’lerin yurt dışı iş gezilerinde önemli bir paydaş haline geliyor.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği; KOBİ’lerimizin yurtdışı pazarlara açılmalarını sağlayabilmeleri, bu çerçevede yurt dışı iş gezilerini yaygınlaştırarak bu gezileri daha nitelikli hale getirip ihracat kapasitelerini artırabilmeleri adına KOSGEB’le yeni bir destek modeli konusunda işbirliği gerçekleştirdi.

 

Bu destekle; KOBİ’lerimiz kendi sektörü ile ilgili ürün gelişmelerini ve yeni teknik-teknolojileri takip edebilmeleri, yabancı pazarda ikili iş görüşmelerini tesis edebilmeleri, ithal/ihraç ürünler analizi ve pazar araştırmaları yapabilmeleri adına fırsat oluşturulmuş; fuar katılımları, sanayi bölgesi, fabrika, teknopark gezileri ile ticari kapasitelerini artırmaları hedeflenmiştir.

 

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Yurt Dışı İş Gezisi Destekleri çerçevesinde KOBİ’lerimiz; oda-borsaları kanalı ile sektörel ve en az 10 KOBİ’nin katılımı ile yurtdışına gerçekleştirecekleri iş gezilerinde destek almaya hak kazanacaklardır.

 

- KOBİ’ler için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Rehberi’ne http://www.kobi.org.tr/kobiler-icin-yurt-disi-is-gezisi-destegi-rehberi adresinden ulaşılabilmektedir. 

[Devamını oku...]

Sayfa 6 / 39İlk   Geri   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  İleri   Son