• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

02

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, Türkiye ve Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) kapsamında, taraflar arasındaki mal ticaretinin kademeli olarak serbestleştirilmesine ilişkin Mal Ticaret Anlaşması’nın 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilmektedir.

 

Yazıda devamla, son olarak Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Alanı Tahsis Eden Çerçeve Anlaşma Kapsamında Hizmet Ticareti Anlaşmasının İlişik Notalarla Birlikte Onaylanması Hakkındaki Karar’ın  5 Haziran 2018 (Mükerrer) tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olduğu ve bahse konu Anlaşma’ya ilişkin iç onay sürecinin de tamamlanmış olduğu bildirilmektedir.

 

Bu itibarla, Türkiye ve Güney Kore arasında “Hizmet Ticareti Anlaşması” ve “Yatırım Anlaşması”nın “ Ağustos 2018 itibariyle yürürlüğe girmesi hususunda iki ülke arasında mutabakata varıldığı ifade edilmektedir.

 

Söz konusu anlaşma metinlerine, www.ticaret.gov.tr adresinden ulaşılması mümkündür.

İlgili üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

02

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1518 (2003) sayılı karan uyarınca faaliyet gösteren Irak Yaptırımlar Komitesi Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilciliklere ve Daimi Gözlemciliklere gönderilen Nota' nın örneği Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğimizden alındığı iletilmektedir.

 

Söz konusu Nota'da, yaptırımlar listesinde yapılan son güncellemeyle 1483 (2003) BMGK kararının 19. ve 23. paragraflan çerçevesinde malvarlıklan dondurulan şahıslar ve kuruluşlar listesinde yer alan "Iraqi Life Insurance Company" ve "National Insurance Company" firmalarının 13 Temmuz 2018 tarihi itibariyle söz konusu yaptırım listesinden çıkarıldığı bildirilmektedir.

 

Bahse konu Nota örneğin, TOBB web sayfası (www.tobb.org.tr) "Hizmetler" başlığı altındaki "Ülke Duyurulan/ Irak" bölümünden ulaşılabilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

02
Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi, 23-24 Kasım 2018

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden gönderilen yazıda; TOBB ile Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) iş birliğinde, ülkemiz ve Asya-Pasifik ülkeleri iş çevrelerini bir araya getirecek “Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi”nin İstanbul’da düzenleneceği belirtilmektedir. 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde “Asya: Sınırları Genişletmek” temalı zirvenin, Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.​

 

Yazı devamında; İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek etkinliğe siyasiler, üst düzey uluslararası örgüt temsilcileri, üst düzey bürokratlar, akademisyenler ve iş dünyası temsilcilerinden oluşan geniş bir katılım öngörüldüğü belirtilmektedir. Etkinliğin ülkemiz tanıtımına katkı sağlaması yanında, ülkemiz iş dünyası ile Asya-Pasifik ülkeleri iş dünyasını bir araya getirerek geleceğe dönük iş birliği imkânlarına ortam sağlayacağı ifade edilmektedir.

 

Etkinlik hakkında güncel bilgiler, etkinlik programı ve katılım şartlarına ilişkin ayrıntılı bilginin www.cacci2018.org adresinde yer aldığı belirtilmektedir.

 

Konferansa katılım için kayıt işlemlerinin, belirtilen web sitesi üzerinden yapılmakta olduğu ve etkinlik katılım ücretinin kişi başı 250,- Türk Lirası olarak belirlendiği ifade edilmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

30

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; 16.07.2018 tarihinden itibaren Hong Kong'a gelen ve Hong Kong'dan ayrılan gerçek kişilerin, beraberlerinde bulundurdukları büyük miktarlı para ve devredilebilen, piyasası olan, alınıp satılabilen, ciro edilebilir borç araçları, bono, tahvil ve benzer kıymetli evrakı (örneğin toplam değeri 120.000 HK Dolarını aşanlar) yeni bir kanunla yazılı olarak deklare etme zorunluluğunun (Cross-boundary Movement of Physical Currency and Bearer Negotiable Instruments Ordinance-Chapter 629) getiridiği belirtilmiştir.

 

Yazıda devamla, bahse konu kanun çerçevesinde;

 

·         Aşağıdaki bağlantıda isimleri yer alan 13 belirlenmiş kontrol noktaları yoluyla, yüksek miktarlı para ve kıymetli evrak ile HK'a ulaşan kişilerin, Kırmızı ve Yeşil Hat Sistemindeki Kırmızı Hattı (Red Channel) kullanarak Gümrük memuruna yazılı deklarasyon vermek zorunda olduğu,

·         Belirlenmiş kontrol noktalarını kullanmaksızın, HK'dan ayrılmak üzere olan veya HK'a ulaşan kişilerin, Gümrük memurunun, beraberinde yüksek miktarlı para veya kıymetli evrak taşıyıp taşımadığına yönelik bildirimde bulunma talebi üzerine, taşımaları halinde yazılı deklarasyon yapmak zorunda olduğu,

 

·         Deklarasyon Formlarının Gümrük varış Hölündeki Kırmızı Kanal'da hazır tutulacağı, aynı zamanda Customs and Excise Department (C&ED) web sitesinden de erişimin mümkün olacağı,

·         Kargo sevkiyatlarında ithalatı ve ihracatı yapılan Para ve kıymetli evraklara C&ED web sitesinden erişilebileceği,

 

·         Kanuna uymayanların maksimum 500.000 Hk Doları para cezası ve 2 yıl hapis cezasına maruz kalacağı,

 

·         Deklarasyon vermeyen ve vermediği ilk kez tespit edilen kişilerin, geçmişte para aklama veya teröre finans sağlama gibi suçlamalara tabi olmamaları halinde 2.000 HK Doları ödemeye mahkum edilebileceği,

 

·         Kamuya, ziyaretçilere ve ticaret yapanlara yardımcı olmak amacıyla, Kanunun yürürlüğe girdiği 16 Temmuz 2018 tarihinden sonraki ilk 3 ay içerisinde, Kanuna uymayanlara mümkün olduğu ölçüde yazılı uyarı verileceği ifade edilmiştir.

 

Üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

25
Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti Milletvekillerini Ziyaret Etti

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU, Meclis Başkanı Mümtaz BEKCİ ve beraberindeki Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, Giresun milletvekillerini ziyaret etti.

 

Heyette, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hacı Salih SARIGÖL ve Ali Rıza AYDIN, Yönetim Kurulu Üyeleri Aydın KARATAŞ, Birol AKTAY, Hasan TURAN ve Adem ÇOLAK ile Disiplin Kurulu Başkanı Harun AYDIN ve oda üyesi Arslan ŞENEL hazır bulundu.

 

Milletvekillerine “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye giden Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, İstanbul Milletvekili ve eski Milli Savunma Bakanımız Nurettin CANİKLİ, Giresun Milletvekilleri Cemal ÖZTÜRK, Kadir AYDIN, Sabri ÖZTÜRK ve Necati TIĞLI ile bir araya gelerek görüştü.

 

Giresun ve Türkiye ekonomisinin konuşulduğu ziyaretlerde Başkan FATOĞLU, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası’nın faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi. Heyet adına milletvekillerine “hayırlı olsun” dileklerini ileten FATOĞLU, milletvekilleri ile sürekli temas halinde olduklarını söyleyerek, ilçe, bölge ve ülke gündemi ile ilgili konularda sağladıkları destekler dolayısıyla milletvekillerine teşekkür etti.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten milletvekilleri ise her türlü istek ve sorunları kendilerine iletebileceklerini, konularla ilgili çalışmaları hemen başlatabileceklerini söyledi. 

[Devamını oku...]

19
TOBB-ETÜ’ den Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Dereceye Giren Öğrencilere Davet

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ailesi olarak 2003 yılında kurduğumuz TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) geride bıraktığımız 15 yılda ülkemizin seçkin üniversitelerinden biri haline gelerek, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli, girişimci ve küresel rekabete hazır insan gücünü yetiştiren bir eğitim kurumu olmuştur. Bu başarıya sizlerin desteği ile ulaşılmıştır. Üniversitemiz camiamızın desteğiyle daha büyük başarılara imza atmaya devam edilecektir.


Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanması beklenmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra, Oda ve Borsa Başkanlarımızın, bulundukları illerde sınavda ilk 100’e, 500’e ve 1.000’e girme başarısı gösteren üstün başarılı öğrencilerle iletişim kurulmasında yardımcı olmaları büyük önem arz etmektedir.
 

[Devamını oku...]

19

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 13.07.2018 tarihli ve 10773 sayılı yazısı.

İlgi'de kayıtlı yazıda, Avrupa Komisyonu'ndan alınan 12.07.2018 tarihli yazıya atfen, Ticaret Bakanlığı'ndan alınacak ikinci bir talimata kadar Avrupa Birliği'ne yapılan ihracatta düzenlenen belgelerin (A.TR, EUR.1 ve EUR.MED) onay ve vize işlemleri mevcut durumda olduğu gibi elektronik olarak gerçekleştirilmekte birlikte, söz konusu belgelerin MEDOS sistemi üzerinden çıktısının alınmasını takiben belgelerde yer alan "gümrük vizesi" kutusunun ilgili gümrük memurunca ayrıca imzalanması gerektiği kaydedilmiştir.

 

İlgili üyelerimize önemle duyurulur. 

[Devamını oku...]

16

Şirketlerin hayat sigortası olarak da tanımlanan, aynı zamanda şirketler için bir uyarı sistemi olan "Alacak Sigortası" şirketlerin ihracat ve yurt içi satışlarından olan alacaklarını sigortalayan bir sistemdir.

Detaylı bilgiye bağlı dosyalardan ulaşabilirsiniz. 

[Devamını oku...]

15
Destan Yürekle Yazıldı

Demokrasimize, vatanımıza sahip çıkan yüce milletimize teşekkür ederiz. Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

[Devamını oku...]

13

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, 123 Mayıs 2018 tarih ve 30429 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 148 Seri Numaralı Gümrük Genel Tebliği’nin 5. Maddesi 4.fıkrası b bendi uyarınca Odalarımız tarafından satılan ve 6 ay içerisinde elektronik sistem üzerinden işlem yapılmayan A.TR Dolaşım Belgelerinin elektronik sistemde geçersiz statüde yer alacağı açıklanmıştır.

 
Bu defa, anlan tebliğ yayımlanmadan önce satış işlemi yapılan ve halihazırda firmaların/gümrük müşavirlerinin stoklarında yer A.TR Dolaşım Belgelerine dair yapılacak işlemler hakkında Birliğimizce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan yazı ile, 148 Seri Numaralı Gümrük Genel Tebliği’nin yayımlandığı 23 Mayıs 2018 tarihinden önce Odalarca firmalar/gümrük müşavirlerine satılan A.TR Dolaşım Belgelerinin, satış işleminin yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl süre ile kullanılabilmesi uygun görülmüştür. 23 Mayıs 2018 tarihli ve sonrasında Odalar tarafından satışı yapılan A.TR Dolaşım Belgelerinin geçerlilik süresi ise bahse konu tebliğin 5. Maddesinin 4. Fıkrası b bendi uyarınca 6 aydır.


İlgili üyelerimize önemle duyurulur.
 

[Devamını oku...]

Sayfa 6 / 36İlk   Geri   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  İleri   Son