• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

26
Yönetim Kurulu Başkanımız Ali FATOĞLU 9. Sektörel Ekonomi Şurası Ve İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısına Katıldı

İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde yapıldı.​

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, istihdam seferberliği başlatılması konusuna Bakan Selçuk ve Bakan Albayrak ile bir araya gelip çalıştıklarını ifade ederek, iki bakanın olumlu yaklaşımlarıyla teşviklerin tasarlandığını söyledi.

 

Kanun tasarısının torba kanuna eklendiğini ve hızla Meclis'ten geçerek Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, " Türk iş dünyası için böyle bir hızlı hareket eden bakanlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. İşte burada sizlerle birlikte 2019 İstihdam Seferberliğini başlatıyoruz. Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına yönelik ilk adımı atıyor, kampanyayı başlatıyoruz. Sloganımız ‘Burası Türkiye Burada İş Var’. TOBB, sektör meclislerimiz ve odalar-borsalar olarak bu kampanyayı 81 ilde ve 160 ilçede en yaygın şekilde tanıtacak ve en geniş katılımın sağlanması için çalışacağız. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum, Türkiye'nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam kampanyasına katılın, bu tarihi desteklerden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun" dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, “Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik. Kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” şeklinde konuştu.

 

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da  konuşmasında, ülke ekonomisinin son 16 yılda hızlı bir büyüme eğilimi gösterdiğini ancak bunun geçen beş yılında ciddi risklere maruz kaldığını belirtti.

 

Gezi olayları, terör saldırıları, 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi birçok badirenin güçlenerek geride bırakıldığına işaret eden Selçuk, 2018 yaz aylarından itibaren, dolar üzerinden kurulan ekonomik spekülasyonların da başarıyla yönetilerek bertaraf edildiğini söyledi.

 

Selçuk, Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması için kalkınmaya dair projelerin ve hamlelerin hız kesmeden sürdürüleceğini ifade etti.

 

Türkiye'nin 16 yılda 3,5 kat büyüdüğünü anlatan Selçuk, bu süreçte uygulamaya konulan reformlarla, "İş Yapma Kolaylığı" bakımından, Türkiye'nin dünyada 43. sıraya kadar yükseldiğini aktardı.

 

Bakan Selçuk, "2002'de 727 bin olan sigortalı çalıştıran iş yeri sayımız 1,9 milyona, aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 22,3 milyona yükseldi. Aynı dönemde, aktif iş gücü programlarımızdan yararlanıcı sayısı ise yaklaşık 3,1 milyona ulaştı." diye konuştu.

 

Birinci 100 günlük icraatlarının başarıyla bitirildiğini, ikinci 100 günlük icraatların süratle tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Selçuk, bu kapsamda kolay işverenlik uygulamasının genişletilmesi, aktif iş gücü programlarının yaygınlaştırılması ve yabancı çalışma iznine yurt dışından başvurunun kolaylaştırılması gibi hizmetlerin hayata geçirildiğini söyledi.

 

Selçuk, "Bugün burada bir müjde daha vermek isterim. 100 Günlük Eylem Planı'nda olan, 'teşvikten kazancım ne kadar' uygulamasıyla da işverenlerimiz sunduğumuz teşvik ve desteklerden ne kadar fayda sağlayacaklarının bilgisine ulaşacaklar inşallah." ifadesini kullandı.

 

Bakan Selçuk, "Bugün burada, bu güzel atmosferde, yeni teşvikimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. İşverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız. İzleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz." dedi.

 

Mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerinin 12 ay boyunca karşılandığını hatırlatan Selçuk, 2016'da başlatılan asgari ücret desteğine bu yıl da devam edildiğini bildirdi. Selçuk, geçen yıl 9 ay olarak uygulanan desteğin süresinin bu yıl 12 aya çıkarıldığını ifade etti.

 

Bakan Selçuk, 500 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerine 101 lira, 500'ün altında çalışanı olan iş yerlerine 150 lira asgari ücret desteği verildiğini belirtti.

 

Tüm teşviklerden yararlanan işletme ve çalışan sayısının gün geçtikçe daha da artığına işaret eden Selçuk, "Bakanlık olarak geçen hafta açıkladığımız teşvikle beraber 18 ayrı teşvik ve destek uygulamamızla 1,7 milyona yakın işverenimize, 11 milyondan fazla sigortalımıza halihazırda destek vermekteyiz." diye konuştu.

 

Selçuk, prim teşviklerinin hayata geçirildiği 2004 yılından bu yana işverenlere 150 milyar liraya yakın destek sağlandığını kaydetti.

 

-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise birçok platformda ülkenin içinden geçtiği ekonomik sürecin KOBİ'lere, sanayicilere ve esnafa olan etkilerini azaltmak için atılacak adımları görüştüklerini, çeşitli paketler açıkladıklarını hatırlattı.

 

Bugün kamu-özel sektör arasında oluşturdukları güçlü koordinasyon ve sinerjinin meyvelerini almak için bir araya geldiklerini ifade eden Albayrak, "Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanımızın da katıldığı şura vesilesiyle ifade edildiği gibi 2019 yılında 2,5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz." ifadesini kullandı.

 

Albayrak, bugün istihdam alanında bir devrim yaşandığını belirterek, "Bugün Türkiye'ye karşı oynanan oyunlara, ekonomide çizilmek istenen senaryolara karşı durulan güçlü bir yumruğun, dayanışmanın, bir olmanın, milletçe güçlü olmanın dosta düşmana ispat edildiği bir gündür." diye konuştu.

 

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile hedef ve stratejileri belirlediklerine dikkati çeken Albayrak, AK Parti hükümetleri döneminde istihdamı artırmaya yönelik politikaların hep öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti.

 

Albayrak, bu amaç doğrultusunda 2009'dan bu yana yaklaşık 10 milyonluk yeni istihdam oluşturulduğunu vurgulayarak, 2018'de açıkladıkları mevcut istihdam teşviklerine yenilerini eklediklerini hatırlattı.

 

Bakan Albayrak, sigorta prim teşviğinin devam ettiğine işaret ederek, "Geçen cuma günü Mecliste kabul edilen kanunla yeni bir destek daha açıkladık. Bu kapsamda 1 Şubat 2019-30 Nisan 2019 arasında işe alınan işçilerin 3 ay süreyle tüm prim, vergi ve ücret desteği hükümetimiz tarafından karşılanacak." ifadesini kullandı.

 

Finansmana erişim noktasında da önemli paketler açıkladıklarını hatırlatan Albayrak, şöyle konuştu: "Ocak ayında 13 bankanın katılımıyla KOBİ'lerimiz için 20 milyar liralık bir kredi paketi müjdesini vermiştik. Bu paket ile birlikte reel sektörün likidite ihtiyacına ciddi anlamda bir destek oluşturmuştuk. Bu paket ile bugün itibarıyla 67 bin 438 KOBİ'mize 20,3 milyarlık kredi kullandırıldı. Yeni bir paket geliyor. Bu hafta onu anons edeceğiz. Aynı şekilde esnafımız için de Halkbank aracılığıyla açıkladığımız yılın 3 ayındaki 10 milyar liralık pakette, esnaf kredilerinde toplamda 66 bin 236 esnafa 6 milyar 238 milyon liralık tutara ulaşmış bulunuyoruz. Şubat sonu itibarıyla 7,5 milyar lirayı geçerek belki de martın ortasına doğru 10 milyar liralık kredi paketini esnafımıza kullandırmış olacağız."

 

Albayrak, üreticilerin modern seracılığa dönüşü ve yatırımları ile ilgili de çok önemli bir finansman paketi açıkladıklarını, KDV iadeleri ile ilgili önemli adımlar attıklarını anımsattı.

25.02.2019 / ANKARA kaynak: www.tobb.org.tr 

[Devamını oku...]

25

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; Sri Lanka Yatırım Kurulunun Sri Lanka Kalkınma Stratejileri ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı ile birlikte Sri Lanka'nın Bingiriya bölgesinde, Serbest Üretim Bölgesi / Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına ilişkin proje için teklif çağrısı yaptığı belirtilmiştir.

 

Bahse konu projeye ilişkin broşür yazımız ekinde yer almaktadır.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

25

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen 21.02.2019 tarih ve 1973 sayılı yazıda, ilgide Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 15.02.2019 tarihli ve 40317327-724.01.01-E.513298 sayılı yazıda, Ticaret Bakanlığından alınan yazıya atfen, Encemine Büyükelçiliğimizin Çad Ekonomi ve Planlama Bakanı Sayın Issa Doubragne ile bir görüşme gerçekleştirdiği, adı geçen Bakan tarafından ülkemizde ciddi miktarda susam ithal edildiğinin belirtildiği, Çinlilerin kendilerine başvurarak toplu olarak 1 milyon ton susam satın almak istedikleri ve bu susamın hemen hemen hiç işlenmeden ihraç edileceği, esasen KOBİ’ler aracılığıyla susam, Arap zamkı ve yer fıstığı gibi tarım ürünlerini işleyerek ihraç etmek istedikleri ifade edilmektedir.

 

Yazıda devamla, Türkiye’den susam ve Arap zamkının en azından birinci safha işlenmesine yönelik olarak kendilerine örnek tesisler kuracak yatırımcılar önerilmesinden ve bu yatırımcılarla çalışılmasından memnuniyet duyulacağı belirtilmektedir.

 

Bu kapsamda; Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilmek üzere sözkonusu yatırıma ilgi duyan firmaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile (e-posta: anara.daylan@tobb.org.tr)  iletişime geçmesi hususunu bilgilerinize sunarız.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

25

İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Aday Listesi ve İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Aday Listesi ekte yer almaktadır. 

[Devamını oku...]

22

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen 20.02.2019 tarih ve 1923 sayılı yazıda; Kosova Ticaret Odası’nın 29.01.2019 tarihli yazısına atfen, 24-26 Nisan 2019 tarihlerinde “Kosova Uluslararası Fuarı” düzenleneceği, Bahse konu Fuara ilişkin ayrıntılı bilgi için Ylli Dallku (+383 46/123-429; E-Mail: Ylli.Dallku@oek-kcc.org) ve Fatmire Shala (+383 45/653-222, E-Mail: Fatmire.Shala@oekkcc.org) ile temas edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

22

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden gönderilen yazıda; Peru'nun ankara Büyükelçiği'nin, Peru Özel Yatırım Teşvik Ajansı'ndan (PROINVERSION) alınan bir yazıya atfen, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Ulaşım Altyapısı alanında Ortak Finansmanlı Özel Girişim projelerinin açıklandığı bildirilmektedir.

 

Teklif tarihlerinin 1 Nisan 2019-15 Mayıs 2019 olarak belirlendiği söz konusu projeler aşağıda belirtilmekte olup, yeni yatırım fırsatlarıyla ilgilenen firmalarımız bahsi geçen projelere ilişkin detaylı bilgilere birliğimiz web sayfası (www.tobb.org.tr) "hizmetler" başlığı altındaki Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyuruları/Peru bölümünden ulaşabilmektedir.

 

● Lima-Ica Demiryolu

● Üçüncü Bölgesel Havalimanları Grubu

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

22

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda Ticaret Bakanlığı’nın yazısına atfen, Malezya’nın 13 eyaletinden biri olan Kelantan Eyalet Yönetiminin, aşağıda belirtilen alanlarda yatırım yapmaya ilgi duyan Türk yatırımcılarını anılan eyalete davet ettiği belirtilmektedir.

 

• Tok Bali semtinde yaklaşık 4000 dönüm arazi üzerinde sanayi sitesi kurulması;

• Turistik bir bölge olan Cameron Tepelerinde yakın Lojing semtinde yaklaşık 4000 dönüm arazi üzerinde bir turizm köyü kurulması;

• Demir cevheri ve manganez madencilik yatırımı;

• Üniversite veya yüksekokul yatırımı;

• Mobilya üretimi;

• Helal gıda üretimi.

 

Söz konusu yazıda devamla bahse konu yatırım projeleri ile ilgilenen firmaların Kelantan Eyalet Yönetimi yetkilisi (Mohomad Nazwan Ismail, Tel: 00 609 7481954 Dâhili: 1004, E-posta: nazwan@kelantan.gov.my, Web: www.kelantan.gov.my/index.php/en/) ile iletişime geçebilecekleri belirtilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

14

İlgi: Giresun Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün 06.02.2019 tarih ve 71687412-302.99-E.62 sayılı yazısı.

 

Milli ekonominin gerekleri ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin doğru, ayarlı ve uluslar arası birimler sistemi doğrultusunda kullanılması kanun gereğidir.

 

Ölçüler ve Ayar Kanunu ve buna bağlı çıkarılan yönetmelikler uyarınca ellerinde 2017 yılı damgalı Ölçü Aleti bulunduran gerçek ve tüzel kişiler, 01 OCAK 2019 ve 28 ŞUBAT 2019 tarihleri arasında; Aşağıdaki Ölçü aletleri için Giresun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne beyanname vermeleri gerekmektedir.

 

- Tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ( Yüksek Çekerli Basküller),

 

- Akaryakıt Ölçek ve Sayaçları,

 

-      Tanker Sayaçları,

 

-      Elektrik ve Su Sayaçları,

 

Aynı tarihler arasında Belediye Başkanlığı Grup Ölçü Ayar memurluklarına verilecek ölçü aletleri ise;

 

-     Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III. ve IV. sınıf otamatik olmayan elektronik tartı aletleri,

 

-     Tartım kapasitesi 2000 kg ve altında bulunan mekanik tartı aletleri (Masa terazileri, Asma teraziler, Tekkollu kantarlar, İbreli teraziler).

 

-      Uzunluk Ölçüleri, Akıcı Madde Ölçüleri,

 

-      Kum Taneli Ölçü Aletleri.

 

Aynı tarihler arasında Muayene ve Damgalama Yetkisi almış, firma ve kuruluşlara beyannameleri verilecek ölçü aletleri;

 

-     II.sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (Elektronik, mekanik Hassas Terazi ve Tartılar),

 

- Tartım kapasitesi 2000 kg ve altında bulunan III. ve ıv. sınıf otamatik olmayan elektronik tartı aletleri.

 

- Otomatik Tartı Aletleri,    

Barkotlu ve Çıktı Alınan Tartı Aletleri,

Taksimetreler,

Takograf Cihazları.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 14 ve 15 .inci maddeleri doğrultusunda yukarıda belirtilen süre içersinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen mükelleflere, 2019 yılı için ölçü aleti başına 2.600,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

 

Üyelerimize önemle duyurulur. 

[Devamını oku...]

11
TOBB İl KGK ve TOBB İl GGK İcra Komitesi Seçimleri

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Seçimleri 27 Şubat 2019 Çarşamba günü 10.00 – 16.00 saatleri arasında Odamızda gerçekleştirilecektir.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 08.02.2019 tarih ve 766 ile 761 sayılı yazılar ile; TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi seçimlerinin 27 Şubat 2019 Çarşamba günü 10.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştirileceği bildirilerek, kontenjan dağılımları ve seçmen listeleri Odamıza iletilmiştir.

 

Bu çerçevede, söz konusu seçmen listeleri 11 Şubat 2019 Pazartesi günü Odamızın hizmet binasında bulunan ilan yerine de asılmak suretiyle duyurulmuştur.

 

İcra Komiteleri üyeliği adaylık başvuruları, 11 Şubat 2019 Pazartesi gününden itibaren bir dilekçe ekinde aday olabilme şartlarını tevsik eden adli sicil belgesi ile birlikte Odamıza yapılacaktır.

 

İlgili mevzuat uyarınca, seçimde, seçmen listesinde ismi bulunan kişiler kimlik bilgilerini ibraz etmek suretiyle seçimde oy kullanabilecek olup, vekâleten oy kullanılması mümkün olamayacaktır.

 

Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu üyelerimize önemle duyurulur.

 

Seçim Tarihi : 27 Şubat 2019 Çarşamba

Seçim Saati   : 10.00-16.00

Seçim Yeri    : Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu

Seçmen sayısı: 3

Seçilecek İcra Komitesi Üye sayısı: 2

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu

Seçmen sayısı: 3

Seçilecek İcra Komitesi Üye sayısı: 1 

[Devamını oku...]

11

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 07.02.2019 tarih ve 34221550-774.01.08- 1471sayılı yazısı.

 

İlgi yazı ile "Emlak Danışmanları", "Servis Aracı Şoförleri" ve "Köprülü Vinç Operatörleri" için Ocak 2019 itibariyle sınav ve belgelendirme hizmetinin başlatılacağı bildirilmiştir.

 

Bu doğrultuda, "Emlak Danışmanı Seviye 4", "Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5", "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" ve "Servis Aracı Şoförü Seviye 3" mesleklerinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yetkilendirme süreci tamamlanmış olup, sınav ve belgelendirme ücret tarifesi ekte yer almaktadır. Konuya ilişkin olarak;

 

-Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ve çalışanlarının, İl/İlçe Ticaret Müdürlüklerinden "Yetki Belgesi" alabilmeleri için, ivedilikle "Emlak Danışmanı Seviye 4" ve "Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5" mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

-Okullara servis taşımacılığı yapan üyelerimiz ve çalışanlarının bu faaliyete devam edebilmeleri için, taşımacılık hizmeti veren şoförlerinin "Servis Aracı Şoförü Seviye 3" mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

-İmalat sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin, malzeme/yük kaldırma, taşıma, istifleme süreçleri için vinç kullanan operatörlerinin "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

Bu çerçevede, yeni hizmet kapsamı ile ilgili olarak mesleki yeterlilik sınavları Oda ve Borsalar aracılığıyla düzenlenecektir. Bilgilerinize arz ederiz.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

Sayfa 6 / 44İlk   Geri   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  İleri   Son