• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

Entries for 'Bulancak'

22
Sigorta Acenteleri Kurultayı

Sigorta Acenteleri Kurultayı Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde toplandı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Kurultayın kapanışında yaptığı konuşmada, sigorta kavramı olmadan ekonominin ve ticaretinin büyüme şansının olmadığını vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Sigorta lüks değil, zorunlu bir ihtiyaçtır” diye konuştu.

Sigortacılık sektörünün en önemli dağıtım kanalı olan sigorta acentelerini biraraya getiren Sigorta Acenteleri Kurultayı, TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi. İlk kez düzenlenen Kurultay’a sigorta acenteleri il delegeleri, sektörel kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, ticaret/ticaret ve sanayi odalarının ilgili meslek komitesinin sigorta acentesi organ üyeleri, mesleki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile diğer sektör temsilcileri katıldı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kurultay’ın son bölümünde katılımcılara hitap etti. Sigortacılık sektörünün önemi ve gerekliliği üzerinde duran Hisarcıklıoğlu, “Sigorta sektörü sigorta şirketleri olmadan, sigorta şirketleri de acenteler olmadan olmaz” dedi. TOBB SAİK’in çalışmaları ve başarılarını anlatan Hisarcıklıoğlu, icra kurulu vasıtasıyla birçok ilkin başarıldığını ve mesleki disiplinin sağlanmasında rol model olunduğunu ifade etti. Oda sisteminin temelinin Anadolu kültüründeki ahilik ve lonca sistemine dayandığını anlatan TOBB Başkanı, sistemin özündeki; mesleki yeterliliği sağlayanları mesleğe kabul etme, kayıt tutma, eğitim verme ve disiplini sağlamak adına gerektiğinde ceza verebilmeyi içeren ögelerin sigorta sektörüne de getirildiğini bildirdi.

 

-“Riski azaltan, sigortayı büyütelim”

 

Sigorta olmadan ekonominin büyüyemeyeceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Modern dünyada ekonomiyi büyütmenin, ticareti artırmanın yolu sigortadır. Sigorta olmadan ekonomiyi büyütemezsiniz. Unutmayın daha gidecek çok yolunuz var. Bu mesleğin geleceği yarın daha parlak olacak. Ekonomiyi büyütmek istiyorsak, riski azaltarak sigortayı çoğaltmalıyız.  Bu zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu konuda halkımızı ve iş dünyamızı bilinçlendirmemiz lazım. Onun için hep söylüyorum: Alacak sigortasını da her yerde anlatın. Sadece trafik sigortasına takılıp kalmayın. Yelpazenin farklı alanlarına da bakın. İlerleme farklılıkla olur.”

 

Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı veren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bunu yaparsanız kazanan siz olursunuz. Unutmayın, birlik ve beraberlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır” dedi. Hisarcıklıoğlu, sigorta acentelerinin her türlü sıkıntılarında elinden gelen yardımı yapmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

 

-Diğer konuşmacılar

 

Kurultayın sabahki açılış bölümünde konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken ise, Sigorta Acenteleri İcra Komitesiyle (SAİK) sektörün gelişmesinde önemli mesafe kaydettiklerini belirterek "12 yıl önce Sigortacılık Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle önemli kararlar alındı. Sigortacılık sisteminin bankacılık sisteminden ayrılması gerektiğini yıllardır dile getirdik. Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun gerekliliğini ifade etmiştik. Bugünlerde ise devrim niteliğinde olacak bir sürecin başlangıcındayız. Kurulun hayata geçmesi için çalışmalara başlandı. Sigortacılık sektörü artık bağımsız bir kurula sahip olacak." dedi.

 

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut da sigorta şirketleri tarafından dağıtım kanalları arasında farklı fiyat uygulaması yapılmasını sonlandırmak için girişimlerde bulunduklarını anlattı.

 

Sigorta poliçesinin promosyon aracı olarak kullanılmasının bir hafta önce yasaklandığını hatırlatan Korkut, şöyle devam etti: "Korsan acentelerle, illegal yapılarla, ekmeğimizi çalmaya çalışanlarla mücadele etmeye devam ediyoruz. Şube şeklinde örgütlenen acentelerimizi sıkı denetim altına aldık. Sürekli olarak şube faaliyetlerini izliyoruz. Gerekli müdahaleleri yapıyoruz."

 

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ise sektörün ülke ekonomisi için önemine değinerek daha çok fark edilmek için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

 

Geçen yıl 35 milyar lira tazminat ödediklerini, sektör cirosunun 190 milyar lira olduğunu aktaran Eroğlu, "Ekonomimiz dünyada 17. sırada ama biz 39. sıradayız. Avrupa Birliği'nde sigorta sektörünün büyüklüğü toplam bankacılığın ve aktifin yüzde 62'si iken bizde sadece yüzde 5'i, bunu yüzde 25 yapsak ekonomiye büyük bir kaynak sunarız. Biz büyürsek ülkedeki bu finansal dalgalanmalar, dövizde ve borsadaki tüm bu baskılar azalacaktır." diye konuştu.

 

Acentelik mesleğine ilişkin güncel konuların değerlendirileceği kurultay kapsamında katılımcılar, Anıtkabir'i de ziyaret etti.

 

Sigorta Acenteleri Kurultayına; Odamızı temsilen meslek komitesi üyeleri Adem ÇOLAK ve Adem YILDIZ ile birlikte Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU katıldı.

22.08.2019 / ANKARA kaynak: www.tobb.org.tr 

[Devamını oku...]

16

Giresun Defterdarlığı Gelir Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kuyumculuk faaliyeti yürüten işletmelere döviz satışı uyarısı yapıldı.

 

Giresun Defterdarlığından yapılan açıklama şöyledir;

 

“Bilindiği üzere, 20/02/1930 tarihli ve 1567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un 3 üncü maddesine aşağıdaki beşinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir. 25/05/2018 tarihli ve 30431 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7144 sayılı ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 1.maddesine 16/05/2018 tarihinden geçerli olmak üzere;

 

“Bu Kanuna dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğler ile diğer genel ve düzenleyici işlemler uyarınca faaliyet izni veya yetki belgesi alınması zorunlu olan konularda, gerekli izin veya belgeyi almaksızın ticari faaliyette bulunanlar, elli bin Türk lirasından iki yüz elli bin Türk lirasına kadar idari para cezası ile cezalandırılır ve yetkisiz faaliyetin gerçekleştirildiği iş yerindeki tüm faaliyetler bir aydan altı aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulur. Ancak, yetkisiz olarak faaliyette bulunanların ilan ve reklamlarından veya yaptıkları işin mahiyetinden söz konusu iş yerini, sadece faaliyet izni veya yetki verilmesi gereken faaliyet konularında iştigal etmek maksadıyla açtıkları veya işlettikleri anlaşılıyorsa, söz konusu iş yerindeki faaliyet sürekli olarak durdurulur. Durdurma işlemleri Hazine Müsteşarlığının (Hazine ve Maliye Bakanlığı) talebi üzerine valiliklerce yerine getirilir.” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararın ö. maddesinin birinci fıkrasında; dövize ilişkin işlemlerin Merkez Bankası, Bankalar ve Bakanlıkça uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karara ilişkin 2018-32/45 sayılı Tebliğin 13 üncü maddesinde “Yetkili Müessese Faaliyet İzin Belgesi bulunmayan gerçek veya tüzel kişiler ticari amaçla döviz alım satımı yapamazlar” hükmü bulunmaktadır.

Defterdarlığımızca yapılmakta olan yaygın ve yoğun vergi denetimlerinde, yetkisiz olarak faaliyette bulunarak döviz alım satımı yapan gerçek veya tüzel kişiler hakkında düzenlenecek denetim tutanaklarına istinaden, 1567 sayılı yasa gereğince işlem yapılacağını, yetkisiz faaliyetinin devamı halinde elli bin Türk lirası (50.000TL.) ile iki yüz elli bin Türk lirası (250.000TL.) idari para cezasının uygulanacağı, yetkisiz faaliyetin gerçekleştirildiği iş yerlerine bir (1) aydan altı (6) aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak kapatılması söz konusu olacağı ifade edilmektedir.”

 

Bilgilerinize sunarız. 

[Devamını oku...]

16

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; bu sene ikincisi düzenlenecek olan Helal Fuarının, 26-28 Eylül 2019 tarihlerinde, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Sayın Sefik Dzaferovic’in himayelerinde, Bosna Bank International, İslam Kalkınma Bankası ve Bosna Hersek Hükümeti işbirliğinde Saraybosna’da gerçekleştirileceği bildirilmekte ve Türkiye’den helal ürün üreticileri Fuara katılmak üzere davet edilmektedir.

 

Fuara ilişkin detaylı bilgiye www.sarajevohalalfair.com bağlantısından ulaşılabilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

09

Sayın Üyemiz,

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda, Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME) anlaşmasının 16 Ekim 2014 tarihinde imzalandığı ve KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın COSME programına ilişkin koordinatör olarak yetkilendirildiği bildirilmiştir.

 

COSME Programı kapsamında « WEgate Platformunun Yönetimi Çağrısı-Management of WEgate Platform » Proje teklifi çağrısının yayınlandığı aktarılmıştır.

 

Çağrının amaçları Avrupa Kadın girişimciler topluluğu kurmak ve kadın girişimcileri destekleyen paydaşları bir araya getirmektir. WEgate, Avrupa komisyonu tarafından 2016 yılında kurulan kadın girşimcilere yönelik bir platformdur. Proje çağrısına son başvuru tarihi 5 Eylül 2019’dur.

 

Söz konusu çağruya ilişkin detaylı bilgilere https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/cos-2018-5-01 linkinden ulaşılabilmektedir. Başvurularla ilgili süreçlerle ilgili gelişmelerin abkoordinasyon@kosgeb.gov.tr  adresine iletilmesi gerekmektedir.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

08

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü’nden gönderilen yazıda; UFUK2020 kapsamında desteklenen, “Kentsel Hacimli Atıkların Yüksek Değer Katılmış Ürünlere Geri Dönüştürülmesi İçin Yeni Değerlendirme Yaklaşımları” projesi çerçevesinde, “Hacimli Atıkların Döngüsel Ekonomiye Yönelik Geri Dönüşümü ve Yeniden Kullanımı Uluslararası Konferansı” 26-27 Eylül 2019 tarihlerinde Wyndham Grand Özdilek Oteli İzmir’de gerçekleşeceği bildirilmiştir. 

[Devamını oku...]

01

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 29.07.2019 tarih ve 7925 sayılı yazısı,

 

İlgide kayıtlı yazıda, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında getirilmiş olan yükümlülükler dolayısıyla, ileride oluşabilecek mağduriyetlere sebebiyet verilmemesi açısından özellikle Veri Sorumluları Sicili'ne kayıt, Üyelerimiz nezdinde önem arz eden yükümlülükler içerdiği belirtilmektedir.

 

Kanunu uygulamakla görevli olan Kişisel Verileri Koruma Kurumu ile yapılan görüşme ve yazışmalar neticesinde, pek çok gerçek ve tüzel kişi tacirin halen VERBİS'e kayıt yükümlülüğünü yerine getirmediği, bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde söz konusu olabilecek cezai yaptırımlar ile genel olarak Kanunla veri sorumlularına getirilen diğer yükümlülükler konularında, Üyelerimizin bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

 

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun hazırlamış olduğu "İş Dünyası için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na Uyum Kılavuzu" aşağıdaki adresten ve Birliğimiz web sayfasında (www.tobb.org.tr) bulunan mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

18

Giresun Üniversitesi ile İlimizin kurum ve kuruluşları öncülüğünde, Giresun 2.OSB alanı içerisinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi/Teknopark kurulmuştur.


İlimizin ve Bölgemizin Bilimsel Teknolojik faaliyetlerine büyük katkı sağlayacağı düşünülen Teknopark içerisinde kurulacak şirketlerde yapılacak ARGE çalışmaları ile katma değeri yüksek ürünlerin ülkemize kazandırılması ve ihracatının yapılması, ayrıca Teknopark içerisinde nitelikli personel istihdamı ilimize ve bölgemize büyük katkılar sağlayacaktır.


Giresun Teknoloji Geliştirme bölgesi Yönetici Anonim Şirketini oluşturma çalışmaları kapsamında üyelerimiz belli bir sermaye ve pay ortaklığı ile Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici A.Ş.’ nde ortak olabilirler.


Pay ortaklığı alt limiti 25.000,00 (yirmi beş bin) TL olup ve Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne son resmi müracaat tarihi 26.07.2019 olarak belirlenmiştir.

 

Tüm üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı 

[Devamını oku...]

18
Oto Galericilere 13 Ağustos Uyarısı

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının ticaretini yapanların yetki belgesi alması için son tarihin 13 Ağustos 2019 olduğu açıklandı.

 

Giresun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda; İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandığı hatırlatılarak, “Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde 13 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden ve bu faaliyetine devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir. Bu itibarla, uygulamada herhangi bir aksamanın yaşanmaması ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla, Odanıza kayıtlı ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden üyelerin 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almak üzere yetkili kuruluşlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Bu itibarla, 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almak üzere https://ietts.gtb.gov.tr adresi üzerinden başvuruda bulunmaları gerektiği bildirilmiştir.


İkinci El Kara Taşıtı Mesleki Yeterlilik Belgesi olan işletme sahiplerinin ise Ticaret İl Müdürlüklerine belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

İlgili üyelerimizin bilgisine sunulur. 

[Devamını oku...]

17

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Hong Kong Özel İdare Bölgesi Hükümeti ve Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından bu yıl dördüncüsü 11 – 12 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Kuşak ve Yol Zirvesi” kapsamında, ÇHC’nin 2013 yılında uygulamaya koyduğu “Bir Kuşak Bir Yol” inisiyatifi güzergahındaki ülkelerin resmi ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile tertip edilecek sempozyumun yanı sıra çeşitli temalarda paneller ve ticari eşleştirme programlarının düzenlenmesinin öngörüldüğü belirtilmiştir.

 

Yazıda devamla, Hong Kong Ticaret Ataşeliğimizden, ilgili İdareler tarafından daha evvel 11 Ağustos 2019 olarak duyurulan zirve katılım başvuru tarihinin, 07 Temmuz 2019 olarak revize edildiği, ancak anılan Ataşeliğimiz aracılığıyla söz konusu başvurunun 27 Temmuz 2019 tarihine kadar yapılabilmesinin mümkün olduğu ifade edilmiştir.

 

Diğer taraftan, Zirve çerçevesinde gerçekleştirilecek ticari eşleştirme programında, bilhassa proje finansmanı arayışında olan enerji ve altyapı yatırımlarının fon kuruluşları ile bir araya getirilmesinin hedeflendiği vurgulanmış olup; Zirveye katılım durumuna bakılmaksızın, ekte bilgileri paylaşılan web portalında proje finansmanı arayışında olan tüm şirketlerin “Türkiye” başlığı altında proje detaylarını yayımlama olanağı bulunduğu kaydedilmiştir. Ayrıca, katılım bedeli ve 2018 yılına dair program da Zirveye dair fikir oluşturulabilmesi açısından ekte iletilmiştir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

17

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Bağlantısallık (connectivity) master planı çerçevesinde ASEAN üyesi ülkeler tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen öncelikli altyapı projeleri hakkında ASEAN Sekreteryasınca bir brifing düzenlendiği, ülkemizin Sektörel Diyalog Ortağı olması hasebiyle Cakarta Büyükelçiliğimizin de davetli olduğu brifinge, ASEAN üyeleri, Diyalog Ortakları, Sektörel Diyalog Ortakları ve Dünya Bankası, OECD, IFC, Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası vb. uluslararası kuruluş temsilcilerinden oluşan yaklaşık 40 kişinin katıldığı bildirilmiştir.

 

Söz konusu brifinge ilişkin ASEAN Sekreteryasının bilgi notu ve brifingde yapılan sunuma, TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Diğer Duyurular” bölümünden ulaşılabilmektedir.

 

Yazıda ayrıca, ASEAN üyesi ülkelerde bağlantısallık kapsamında otoyol, köprü liman, havaalanı, enerji nakil hatları gibi toplamda trilyonlarca ABD Dolarına baliğ olacak geniş kapsamlı altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulmakta olduğu, bununla birlikte, Singapur hariç diğer üye ülkelerin bahse konu yatırımları ulusal kaynaklarıyla hayata geçirebilecek mali güce ve sermaye birikimine sahip olmadığı belirtilmiştir. ASEAN Sekretaryasının Dünya Bankasına yaptırmış olduğu bir çalışma ile bölgesel bir yaklaşımla üye ülkelerin yapmayı planlandığı altyapı projelerini objektif kriterlerle bir öncelik sırasına koymayı ve bahse konu projeler için uluslararası yatırımcılardan ve finansal kuruluşlardan kredi desteği sağlanmasını kolaylaştırmayı hedeflediğinin değerlendirildiği ifade edilmiştir.

 

Dünyanın pek çok bölgesinde altyapı projelerini başarıyla hayata geçirmekte olan müteahhitlik sektörümüzün ASEAN bölgesindeki söz konusu projelere ilgi duyabileceğinin akla geldiği belirtilmiştir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 32İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son