• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

Entries for 'Bulancak'

19

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’lere) yönelik Sanayi-Akademi İşbirliğine olanak tanıyan IRASME Çağrısı’nın yayınlandığı, söz konusu proje çağrısının amacının KOBİ’lerin İnovasyon kapasitelerini artırmaya yönelik uluslararası araştırma, geliştirme ve yenilik projelerinin desteklenmesi olduğu belirtilmektedir.

 

Ülkemizin ilk kez yer aldığı ve 25 Eylül 2019 tarihine kadar açık kalacak olan çağrı ile Almanya, Belçika, Çekya, Lüksemburg ve Rusya ile ikili ve çok taraflı işbirliğine olanak tanınan bu çağrıya ülkemizden yapılacak projelerde sanayi-akademi işbirliği tercih nedeni olmakla beraber çağrı ortağı en az iki ülkenin yer aldığı KOBİ-KOBİ işbirliği projeleri de desteklenmektedir.

 

Uluslararası çağrı metnine IRA-SME çağrı sayfasından;

 

https://www.ira-sme.net/current-call/

 

detaylı bilgilere ise TÜBİTAK çağrı sayfasından; http://www.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/uluslararasi/cok-tarafli-programlar/irasme/icerik-24-cagri-2019

 

ulusal süreçlere ilişkin dokümanlara;

 

https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/3125/ira_-_sme_cagrisi_ulusal_basvuru_kurallari.pdf

 

ulaşılmakta olup, başvuru süreçleri ile ilgili olarak TÜBİTAK yetkili uzmanı ile (zeynep.arziman@tubitak.gov.tr, 0312-298 17 56) iletişime geçilmesi gerekmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

14

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Sayın Liam Fox’un Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret kapsamında, Birliğimizce bir iş forumunun düzenlenmesi planlandığı iletilmiştir. Bahse konu İş Forumuna Sayın Fox iştirak ederek ülkemiz iş dünyasına hitap edeceği belirtilmektedir.

 

İş Forumu 18 Haziran 2019 Salı günü 11:30 – 12:45 arasında Ankara’da TOBB Hizmet Binasında gerçekleştirilecek.

 

İş Forumuna katılım ücretsiz olup, katılmak isteyenlerin 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat: 10:00’a kadar katılım teyitlerini Odamıza bulancak@bulancak-tso.org.tr bildirmeleri rica olunur.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

14

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı'nın yazısına istinaden; Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesine sunulmak üzere görüş, öneri ve tavsiyelerin iletilebileceği belirtilmektedir.

 

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) I. Dönem Toplantısı sonrası kurulan "Ticaret Çalışma Grubu"nun eş başkanlığı TOBB ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) tarafından yürütülmektedir. Görevi "Türkiye ile Almanya arasında ikili ticaret fırsatları, ticareti engelleyen kural ve uygulamalar ile geleceğe dönük işbirliğini geliştirerek güçlendirecek projelerin önerilmesi" olan çalışma grubu firmaların görüşlerini belirlemeye dönük çalışmalar sürdürmektedir.

 

Bu çerçevede, Odamız üyesi firmaların JETCO'ya sunulmasını istedikleri görüş, öneri ve tavsiyelerin 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 16:00'ya kadar bulancak@bulancak-tso.org.tr adresine iletilmesini rica ederiz.

 

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

14

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 11.06.2019 tarih ve 3048 sayılı yazısı.

 

İlgide kayıtlı yazıda, Birliğimiz ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) arasında 3 Temmuz 2018 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı ile "Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu" kurulmuştur. Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu, Türkiye ile KKTC arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişimine destek olmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu tarafından, 26 Haziran 2019 Çarşamba günü Golden Tulip Lefkoşa Otel'de "Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı" düzenlenecektir.

 

Konferans kapsamında, KKTC'de iş yapma fırsatları ve yatırım ortamına ilişkin sunumların yanısıra, eğitim, turizm, tarım ve bilişim teknolojilerine ilişkin sektörel panel ve devamında iş görüşmeleri düzenlenecektir.

 

Konferansa katılım ücretsiz olup, katılım teyidi için http://ekonomikonferansi.tobb.org.tr  linkinde yer alan başvuru formunun en geç 18 Haziran 2019 Salı mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir. Söz konusu link üzerinden taslak programa ulaşılabilmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur. 

[Devamını oku...]

11
TKDK 6. Çağrı Dönemi Hibe Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

TKDK 6. Çağrı Dönemi Kapsamında; Arıcılık, Zanaatkarlık, Yerel Ürünler, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığı Hibe Desteklerine İlişkin Bilgilendirme Toplantısı TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü uzmanlarının katılımıyla 11 Haziran 2019 Salı günü Saat 11:00 de, TKDK temsilcileri, Odamız üyelerinin ve misafirlerin katılımıyla, Odamız ev sahipliğinde Konferans Salonumuzda gerçekleştirildi. Toplantıda TKDK temsilcileri TKDK 6. Çağrı Dönemi Kapsamında; Arıcılık, Zanaatkarlık, Yerel Ürünler, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığı Hibe Desteklerine İlişkin sunum yaparak, katılımcılara detaylı bilgi verdiler. 

[Devamını oku...]

11

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 31.05.2019 tarih ve 5736 sayılı yazısı.

 

İlgi yazı ile, Avrupa Birliğinin “İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME)” kapsamında, “Genç Girişimciler için Erasmus 2019” konulu proje teklif çağrısının yayınlandığı bildirilmekte olup, söz konusu proje çağrısının amacının yeni kurulan veya halihazırda faaliyet gösteren işletmeler ile ticaret ve sanayi odaları, teknoloji parkları ve üniversiteler gibi aracı kurum/kuruluşlar arasında iletişim ağının güçlendirmek olduğu belirtilmektedir.

 

Bahse konu proje teklif çağrısının son başvuru tarihinin 11 Temmuz 2019 olduğu ifade edilmekte olup, Avrupa Komisyonunun https://ec.europa.eu/easme/sites/easme-site/files/documents/cos-eye-2019-4-01_call_text_en.pdf internet adresinden ulaşılabilmektedir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB), söz konusu programın ulusal koordinasyonundan sorumlu kurum olarak yetkilendirildiği bildirilmektedir.

 

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

10

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 29.05.2019 tarih ve 5678 sayılı yazısı

 

İlgide kayıtlı yazıda, Hazine ve Maliye Bakanlığından alınan 01.05.2019 tarihli ve 96132 sayılı yazı ile uluslararası finansal kuruluş statüsünde olan ve ülkemizin de kurucu üyesi olduğu Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (KTKB) Yıllık Toplantılarının, 15-17 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirileceği ve toplantılara KTKB'ye üye 11 ülkeden Bakan, Bakan Yardımcısı ve Merkez Bankası Başkanı seviyesinde ülke heyeti ve uluslararası finans kuruluşu temsilcisinin katılım sağlayacağı iletilmektedir.

 

Yazıda devamla, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü, Shangri-La Bosphorus Otel'de, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açılış konuşmalarını gerçekleştireceği bir İş Forumu düzenleneceği ve katılımın ücretsiz olduğu İş Forumuna https://www.bstdb.org/registration linkinden kayıt yapılması gerektiği belirtilmektedir. İş Forumunda üst düzey politika yapıcılar, çok taraflı kalkınma bankaları ve iş dünyası temsilcileri bir araya gelerek Karadeniz bölgesinde kalkınma odaklı altyapı yatırımları, bölge ülkeleri arasında ticaretin geliştirilmesi ve yenilikçi finansman modelleri konusunda görüş alışverişinde bulunma imkanı olacaktır.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

10

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 29.05.2019 tarih ve 5654 sayılı yazısı.

 

İlgide kayıtlı yazıda, Ticaret Bakanlığı'nın 16.05.2019 tarihli, 44392785 sayılı ve 2019/16 Sayılı Genelge konulu yazısı. ile, Suriye'de güvenlik altına alınan bölgeler ile ülkemiz arasında gerçekleştirilecek ticarette verilecek gümrük hizmetlerinin düzenlenmesi amacıyla hazırlanan ekte bir örneği yer alan 2019/6 sayılı genelge iletilmiştir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

30
30

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden gönderilen yazıda; T.C. Dışişleri Bakanlığı'ndan iletilen, Kotonu Büyükelçiliğimizin yazısına atfen, Togo menşeli birçok hayali firmanın ülkemizdeki şirket ve şahıslara yönelik dolandırıcılık girişimlerinde bulunduğu bildirilmiştir.

 

Anılan yazının devamında, son zamanlarda genellikle Lomé/Togo'da adres gösteren hayali firmaların ülkemizdeki şirketlere e-posta göndererek, Lomé'de yerleşik ECOWAS (Economic Community of Western African Countries) veya REDA (Regional Economic Development Agency) gibi kuruluşların ihale kapsamında ihtiyaçlarına yönelik firmalarımızdan teklif almaya çalıştıklarının görüldüğü ifade edilmiştir.

 

Diğer taraftan, şirketlerimizin dikkatine getirilmesinde yarar görülen hususlar aşağıdaki şekilde belirtilmektedir.

 

1-  Togo'dan alınan herhangi bir teklife karşı temkinli olunması,


2-  Yukarıda belirtildiği şekilde mesajlar alındığında, bu tür mesajlara şüpheyle yaklaşılması,


3- Ticaret yapılması planlanan yerel firma ile bahsettiği ihalenin doğruluğundan emin olunmadıkça, yerel firmalara her hangi bir ödeme yapılmaması ve taahhüt altına girilmemesi,


4- Hayali ihaleler için avukatlık/danışmanlık veya bürokratik işlemler adı altında ücret talep edilen mesajlara itibar edilmemesi,


5- Ticaret yapılması amaçlanan Togolu yerel firmaların varlığına veya ticari faaliyetlerine ilişkin tereddüt oluşması halinde, öncelikle Togo'ya akredite olan Büyükelçiliğimizle temasa geçilmesi,


6- Yerel firmalardan alınan mesajların, dış temsilciliklerimizin resmi web sayfaları ve e-posta adreslerinden iletilip iletilmediğine dikkat edilmesi, gerektiği takdirde bu bilgilerin temsilciliklerimizden teyit edilmesi,


7- Yerel firmalarca iletilen e-posta ekinde kayıtlı pasaport ve kimlik suretleri veya firmaya ilişkin ticari sicil kaydı vb. belgelerin doğruluğu teyit edilmedikçe buna bağlı mesajların dikkate alınmaması.


Yazıda ayrıca, yukarıda belirtilen konularda herhangi bir tereddüt hasıl olması durumunda firmalarımızın Kotonu (Benin) Büyükelçiliğimizle temasa geçebilecekleri ifade edilmekte olup, ilgili üyelerimize duyurulur.


Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 30İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son