• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular


Manşet

 

30
“Doğu Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünlerde Kooperatifçilik Stratejisi” Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı

30.11.2018 Cuma günü 10:00 – 16:00 saatleri arasında Giresun Amazon Otel’de Giresun Valisi Sayın Harun SARIFAKIOĞULLARI Başkanlığında coğrafi işaretli ürünler ve kooperatifçilik konulu bilgilendirme toplantısı ve üreticilere yönelik çalıştay düzenlendi. Toplantıda; DOKA, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ve Türk Patent Enstitüsü’nden konunun uzmanları yöresel ürünlerin ticarileştirilmesi, stratejisi, coğrafi işaret tescilinin önemi ve uygulanması, kooperatifçiliğin önemi ve uygulanması, mevzuat iyi uygulama örnekleri, sorunlar ve çözümlere yönelik sunumlar yaparak katılımcılara bilgi verdi.

 

“Doğu Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünlerde Kooperatifçilik Stratejisi” Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı’na Odamızı temsilen Meclis Başkanı Mümtaz BEKCİ ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan TURAN katıldılar. 30.11.2018 / GİRESUN 

[Devamını oku...]

23
24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun

24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun 

[Devamını oku...]

19
Mahir Eller Projesi Açılış Toplantısı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında Avrupa Birliği finansmanı ...

[Devamını oku...]

10
Saygı ve Özlemle Anıyoruz
Saygı ve Özlemle Anıyoruz 
08
Ufuk2020 KOBİ'lerde İnovasyon Çağrıları

KOSGEB Giresun Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda; Avrupa'nın bilim, teknoloji ve inovasyon politikalarının ve uygulama araçlarının uyumlaştırılması ve araştırma & teknoloji geliştirme kapasitesini güçlendirmek amacıyla özel bir fonlama sistemi ile yürütülen Çerçeve Programların sekizincisi olan Ufuk2020 Programı'nın (Horizon 2020) 2014-2020 yılları arasında yaklaşık 80 milyar avro bütçe ile yürütüldüğü, Ufuk2020 Programı kapsamında bireysel araştırmaların yanı sıra enerji, sağlık, ulaşım, gıda, çevre, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi alanlarda uluslararası iş birliğine dayanan araştırma ve inovasyon faaliyetlerin desteklendiği ve Ufuk 2020 Programı'ndan; üniversiteler, araştırma kuyruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör kuruluşları ve diğer kuruluşların (STK, birlik, dernek vb.) faydalanabildiği belirtilmektedir.

 

Yazıda ayrıca, TUBİTAK tarafından hazırlanan Ufuk2020 "KOBİ'lerde İnovasyon Programı" kapsamında proje teklif çağrılarına ilişkin bilgi notu paylaşılmaktadır.

 

Üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

28
Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun. 

[Devamını oku...]

18
Yenikapı Giresun Tanıtım Günleri / İstanbul 25-28 Ekim 2018

Giresun Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden gönderilen 08.10.2018 tarih ve 533946558.821/81211 sayılı yazıda;


İlimizin sahip olduğu eşsiz, kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerimizi turizmin hizmetine sunarak, ziyaretçilerimizi en güzel şekilde ağırlamak, İlimizden memnun bir şekilde ayrılmalarını sağlamak amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarımız dışında, sivil toplum örgütleri ve turizm seyahat işletmelerinin çalışmalarına devam ettiği,

 

Bu tanıtımlar kapsamında; İstanbul İlinde 2007 yılından bu yana Giresun Federasyonu tarafından “Giresun Tanıtım Günleri” gerçekleştirildiği,

 

Etkinlik süresince birbirinden renkli ve yöresel görüntülerin sahnelendiği tanıtım yürüyüşleri, paneller, seminerler, sergiler, el sanatları, yöresel yemek ve ürün tanıtımı, konserler, ulusal ve yerel canlı televizyon yayınları ile İlimizin kapsamlı bir şekilde tanıtımının yapılması sağlandığı,

 

Giresun Federasyonu tarafından kültür ve medeniyetler kenti İstanbul’da Yenikapı Etkinlik Alanında 25-28 Ekim 2018 tarihleri arasında “Yenikapı Giresun Tanıtım Günleri” nin on ikincisinin düzenleneceği bildirilmiştir.

 

Bilgilerinize sunarız. 

[Devamını oku...]

12
Enflasyonla Mücadele Programı

Sayın Üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gönderilen yazıda;

 

Hükumetimiz tarafından enflasyonla mücadele programı çerçevesinde ülke genelinde “İndirim Kampanyası” başlatıldığı, 81 il, 160 ilçede yer alan 365 Oda/Borsamız ile üretim gerçekleştiren ve çeşitli ürünlerin ticaretini yapan Oda/Borsa üyelerinin İndirim Kampanyasına katkıda bulunmasının önem arz ettiği bildirilmiştir.

 

Bu kapsamda, ekteki listedeki (ek-1) tüketici fiyat endeksinde yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılmasının teşvik edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

İndirim yapan üyelerimizin tespit edilmesi ve söz konusu üyelere ilişkin ilişikte (ek-2) yer alan formun doldurarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletilmek üzere 19 Ekim 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar Odamız gönderilmesini rica eder, konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.


Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

10
Sarıgöl Konveyör; MAKTEK AVRASYA 2018 Fuarı’na Katıldı

Odamız üyesi “SARIGÖL KONVEYÖR SİSTEMLERİ MAKİNA, YEDEK PARÇA, NAKLİYAT, İTHALAT İHRACAT, SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.” 02 – 07 Ekim 2018 tarihleri arasında İSTANBUL’ da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen; Marka bilinirliliğini artırma, en yeni ürün ve teknolojileri hedef kitleye gösterme, Türkiye ve Dünya’daki sektörel gelişmeleri takip etmek, pazar araştırması ve müşteri analizi yapmak, kurumsal prestij ve müşteri üzerindeki imajı güçlendirme, mevcut müşteri ve bayi ağını güçlendirme imkanı bulunan, Takım Tezgahları, Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Kesme, Delme Teknolojileri, Kalite Kontrol, Test ve Ölçüm Cihazları konulu MAKTEK AVRASYA 2018 Fuarı’na katıldı.

[Devamını oku...]

08
Fiyat Etiketlerinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 03.10.2018 tarih ve 022/978 sayılı yazısı.

 

Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin “Etiket bulundurma zorunluluğu” başlıklı 5 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

 

18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

 

“ d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,


e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklenmiştir.

 

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.

 

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.

 

Anılan logonun kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere https://tuketici.ticaret.gov.tr/" adresinden uluşılabilmektedir.

 

“YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.

 

Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.

 

Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.


Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği

 

EK Bilgi

Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 23İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son