• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular


Duyuru

 

22

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden gönderilen yazıda; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun 08 Mayıs 2019 tarihinde 6. Başvuru Çağrı İlanına çıktığı bildirilmiştir.

 

6. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında "Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme" adlı tedbir kapsamında başvuruların kabul edileceği ifade edilmiştir.

 

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinde toplam destek bütçesi 60.000.000 Avro'dur. Yatırımcılara sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu'dur. Bu destek "Kamu Katkısı" olarak adlandırılmakta olup program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.

 

Söz konusu tedbir kapsamında desteklenecek sektörler;

 

* Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi

 

* Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi

 

* Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler

 

* Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri

 

* Su Ürünleri Yetiştiriciliği

 

* Makine Parkları

 

* Yenilenebilir Enerji Tesisleri

 

6. Başvuru Çağrı İlanı hakkındaki diğer detaylar ekte sunulmuş olup başvurular 08.07.2019 tarihinden itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 20.08.2019 günü saat 21:00'da kapatılacaktır. Başvuruların TKDK İl Koordinatörlüklerine son teslim tarihi 23.08.2019 günü saat 18:00'dır.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda; Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nün yazısına atfen, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne Bağlı Ülkemizin çeşitli illerinde faaliyet gösteren 27 adet Askeri Fabrika’ya, söz konusu fabrikaların faaliyet alanları ile ilgili mal ve hizmet teslim etmek isteyebilecek üyelerimiz için, ekteki yazıda açıklanan konuları bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası 

[Devamını oku...]

20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 01 Ocak ve 01 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretimi tüketimini karşılamayan ürünlerde ise kota başvurularının, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı kaydedilmiştir.

 

Avrupa Birliği ya da Türk firmalarınca 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin listedeki ürünlere ilişkin itirazların Ticaret Bakanlığına en geç 28/05/2019 tarihine kadar bildirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

 

Konu hakkında detaylı bilgi ve ürünler listesi yazımız ekinde yer almaktadır.

 

Bilgilerinize sunarız.

 


Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; Ticaret    Bakanlığı’nın 22.04.2019 tarihli ve E-00043640952 sayılı yazısına atfen, Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) üzerinden düzenlenen menşe ispat ve dolaşım belgelerinin üzerinde yer alan ilgili gümrük idaresine ait elektronik mührün 30×30 ebatlarında olması gerekirken farklı ebatlarda belge üzerinde basılmasından kaynaklı İthalatçı ülke makamlarınca anılan belgelerin sonradan kontrol işlemlerine tabı tutulduğu kaydedilmiştir.

 

Bilindiği üzere, Birliğimizin MEDOS yazılımı üzerinden gerçekleştirilen vize işlemlerinde belge üzerinde yer alan mühür ölçüleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Bununla birlikte, ihracatçı firmaların vize işlemi tamamlanan belgelerin çıktılarını aldıkları bireysel yazıcılarındaki yüzdesel ölçeklendirme ayarlarında değişiklik yapmaları halinde hatalı ebatlarda mührün belge üzerine basılması muhtemeldir. Bireysel yazıcılardaki hatalı ölçeklendirme yapılması sonucu mühürlerde yaşanan kayma ve orantısal küçülme/büyümeler nedeni ile mevzuata uygun ebatlarda basılmayan mühürler nedeniyle belgeler sonradan kontrol işlemlerine tabi tutulmaktadır. Bu itibarla, Odanız üyesi ilgili firmalar/gümrük müşavirlerine bireysel yazıcılarındaki ayarlarda değişiklik yapmalarından dolayı ortaya çıkan ve sonradan kontrol işlemlerine yol açan mühür ebatlarındaki farklılıkların önlenmesini teminen bilgilendirme yapılması talep edilmiştir.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

19
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. 

[Devamını oku...]

16
İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı Yapıldı

Yasal düzenlemelerle getirilen zorunluluk kapsamında Odamız tarafından oto galeri sahipleri ve çalışanlarına yönelik olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavı 13-14-15 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım İşini Yürüten Kişiler İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmişti. İkinci el motorlu kara taşıtları ticaretiyle uğraşan kişilerin yapılan sınavlarla yeterlilik belgelerini almaları gerekiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki olan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. tarafından Türkiye’nin 81 ili ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti devam ediyor.

 

Odamız ve MEYBEM Mesleki Yeterlik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. işbirliği ile Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 sınavı düzenledi. Bulancak ve Piraziz İlçelerinde faaliyet gösteren oto galericileri arasından yapılan 50 başvuru sonucunda düzenlenen sınav iki aşamada gerçekleştirildi. TOBB MEYBEM tarafından görevlendirilen yetkili uzmanlar öncülüğünde düzenlenen yazılı sınavlar Odamız Konferans Salonu’nda yapılırken uygulama sınavları ise Bulancak Otomotiv ve Sarıgül Otomotiv’de gerçekleştirildi. TOBB MEYBEM tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda başarılı olan katılımcılar Mesleki Yeterlilik Belgelerini almaya hak kazanacaklar. Başarılı olamayanlar ise telafi sınavına girecekler. 16.05.2019 / BULANCAK 

[Devamını oku...]

15

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın yazısı ile Karakas Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıya atfen, Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Sn. Yomana Koteich ile bir görüşme gerçekleştirildiği, yapılan görüşmede Sn. Koteichlin, Türkiye başta olmak üzere, dost ülkelerin ekonomik işbirliği katkıların’ daha da artırmalarmı beklediklerini, bu işbirliği karşılığında kendilerinin de her zamankinden daha fazla teşvik ve fırsatlar sağlayacaklarını bildirmektedir.

 

Yazıda devamla, tarım-gıda, otomotiv, ormancılık, turizm ve tekstil başta olmak üzere öncelikli alanları belirlediklerini ve bu alanlarda Türk yatırımcılara her türlü pazarlığa açık olduklarını ve firmalarımızın her bir talebi ile bizzat ilgilenileceğini ve üretimini durdurarak Venezuela’yı terk eden Goodyear firması fabrikasının Petlas ya da başka bir Türk firmasına verilebileceğini, büyük yatırımlarla yenilenmesine rağmen yeterince gemi trafiği sağlayamayan La Guaira Limanında tamamen Türkiye’nin kontrolünde ve yönetiminde özel bir bölge tahsis edebileceğini, başta tekstil sektöründe olmak üzere atıl durumda olan bazı fabrikaların Türk firmalarına devredebileceğini, Türkiye’ye özel turizm bölgeleri ve/veya oteller tahsis edilebileceği belirtilmektedir.

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

15

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gönderilen yazıda, Türk Eximbank’ın 06.05.2019 tarihli ve 100 sayılı yazısına istinaden Türk Eximbank’a kredi başvurusunda bulunan firmalara aracılık ederek haksız menfaat sağlamaya çalışan kişiler olduğu duyumlarının alındığı belirtilmektedir.

 

Bu kapsamda, Türk Eximbank tarafından ihracatçılarımızın bu kişilere kesinlikle itibar etmemesi amacıyla bir duyuru hazırlandığı ifade edilmektedir

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

15

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 29.04.2019 Tarih ve 33171 sayılı yazısına istinaden, 24.04.2019 Tarih ve 30754 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Kara yoluyla Taşınması Hakkındaki Yönetmelik hükümleri hatırlatılmaktadır.

 

Ayrıca; anılan yönetmeliğin Geçici 1.maddesine göre trafik siciline tescilli “Taşıt Durum Tespit Belgesi” almış, ancak ADR/Taşıt Uygunluk Belgesi bulunmayan 2014 ve öncesi model yılına sahip araçlara 31.12.2019 tarihine kadar ilgili Bakanlıkça yetkilendirilen Türk Standartları Enstitüsü‘nden (TSE) ADR Taşıt Uygunluk Belgesi alınması gerekmektedir.

 

Bu durumda bulunan üyelerimizin, mevzuattan kaynaklanan idari para cezasına ve yaptırımlara maruz kalınmaması adına,

 

İlgili üyelerimize önemle duyurulur.

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

15

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden gönderilen yazıda; Ticaret Bakanlığı’nın 30.04.2019 tarih ve 22586711-724.01.01 sayılı yazısına istinaden, II. Dünya Kahve Üreticileri Forumunun 10-11 Temmuz 2019 tarihleri Brezilya’da düzenleneceği belirtilmekte olup, kahve üreticilerinin gelirleri çevre ve sürdürebilirlik gibi ortak ilgi alanlarındaki konuların görüşüleceği Forum hakkında daha fazla bilgiye www.worldcoffeeproducersforum.com adresinden ulaşılabilmekte

 

İlgili üyelerimize duyurulur.

 

Saygılarımızla,

 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası

Genel Sekreterliği 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 32İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son