• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU, İş Dünyasına Verdikleri Destek İçin Sayın Cumhurbaşkanımıza, İlgili Bakanlıklarımıza ve TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na Teşekkür Etti.

  • 26.03.2020
  • Bulancak

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU; Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de yaşanan Koronavirüs (COVİD-19) salgının etkilerini azaltmak adına oda ve borsalar olarak sunulan; 25 mart 2020 tarihi itibariyle sonuçlanan ve iş dünyamızı ilgilendiren, aşağıda belirtilen konular için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve İlgili Bakanlıklarımıza, üyelerimizden gelen talepleri Hükümetimiz nezdinde özverili çalışmaları ile takip eden TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na destekleri için teşekkür etti.   

 

Sonuçlanan Talepler (25 Mart 2020 itibariyle)

1.      Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik - Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek

2.      KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere öncelik verilecek.

3.      İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

4.      Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak. 

5.      Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

6.      Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar % 1’e indirilecek

7.      KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.

8.      İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durdurulacak.

9.      Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.

10.  Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

11.  Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

12.  Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

13.  Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

14.  Mart ayı KDV ve BA/BS beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi.

15.  Mart, Nisan, Mayıs aylarına ilişkin 6 aylık vergi ertelemeleri tüm şahıs işletmelerini ve bazı ilave sektörleri (Mobilya, Madencilik, İnşaat, Endüstriyel Mutfak, Araç Kiralama, Matbaacılık, Sağlık Hizmetleri) de kapsayacak şekilde genişletildi.

16.  Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

17.  Kamu bankaları öncülüğünde “İş’e Devam Kredi Desteği” açıklandı. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranlı kredi başvuruları 26 Mart 2020 tarihi itibariyle başlayacak

18.  Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma şartları iyileştirildi. 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi. Kapatılan işletmeler için başvuru belgeleri 10’dan 2’ye düşürüldü.*

19.  1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak*

20.  Turizm sektöründe 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında kamuya ödenecek tüm kira, hasılat, ecrimisil ödemeleri 6 ay ertelendi*

21.  Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi*

22.  24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları, 31 Aralık

2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek* 23. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı* 

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU, İş Dünyasına Verdikleri Destek İçin Sayın Cumhurbaşkanımıza, İlgili Bakanlıklarımıza ve TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na Teşekkür Etti.
Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali FATOĞLU, İş Dünyasına Verdikleri Destek İçin Sayın Cumhurbaşkanımıza, İlgili Bakanlıklarımıza ve TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na Teşekkür Etti.