• Bulancak booked.net
    +28°C

Haberler & Duyurular

Entries for Ekim 2017

28
Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve canından aziz bildiği vatanı için kanlarını ...

[Devamını oku...]

26

İlgi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 23.10.2017 tarih ve 16206 sayılı yazısı;

Türkiye'de fikri mülkiyet haklarınıngeliştirilmesinde başından beri en büyük katılımcı ve destekleyici olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) fikri mülkiyet hakları açısından doğrudan ilgili bir üst örgüttür ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 41 inci maddesi kapsamında Meslek Birlikleri tarafından açıklanan tarifeler ve ortak tarifeler üzerinde uzlaşma sağlanamaması ve sözleşme yapılamaması halinde müzakere edilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın uygun görüşü ile oluşturulan Uzlaşma Komisyonunun toplanması için başvuru hakkına sahiptir.


Bu kapsamda BİROY, FİYAP ve SE-YAP'ın tarifeleri ve MESAM-MSG ve MÜ-YAP-MÜYORBİR'in ortak tarifeleri, TOBB'a ulaşmış olup, TOBB, bu tarifelerin müzakeresi amacıyla gerek kendi Kanundan aldığı genel temsil yetkisi, gerekse 5846 sayılı Kanun uyarınca Ekim 2017 sonuna kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Uzlaştırma Komisyonu kurulması için talepte bulunacaktır.

Bu tarifelerin müzakeresi için oluşturulacak Uzlaştırma Komisyonu'na TOBB aracılığıyla başvurmak isteyenlerin, Kanun'un 41 inci ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Eser, İcra,Yapım ve Yayınların Kullanılması ve /veya İletilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 4. Maddesinde yer alan tanım uyarınca; TOBB adına bağlayıcı nitelikte ve TOBB'a hitaben düzenlenmiş ekli dilekçe örneğini ve iki ayrı Yetki Belgesinin aslını, yetki sınırlarını ve talep edilen indirim oranını belirterek 30 Ekim 2017 tarihine kadar Birliğimize ulaştırmaları gerekmektedir.

Bu belgelerin Birliğimize söz konusu tarihe kadar ulaşması halinde, Ekim 2017 sonuna kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na adınıza gerekli başvuru yapılmış olacaktır.

[Devamını oku...]

20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda; T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan yazıya atfen, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) genelinde alınan ortak vergilendirme kararı çerçevesinde, Suudi Arabistan’da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlaması planlanan katma değer vergisi uygulamasına ilişkin olarak Riyad Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notuna TOBB web sayfası (www.tobb.org.tr) ‘’Hizmetler’’ başlığı altındaki ‘’Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyuruları/Suudi Arabistan’’ bölümünden ulaşılabilmektedir.

Saygılarımızla, 

[Devamını oku...]

20

Sayın üyemiz; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden iletilen yazıda, T.C. Tel Aviv Büyükelçiliği’nin yazısına atfen, İsrail Ticaret Odaları Federasyonu tarafından gönderilen duyuru paylaşılmaktadır. Sözkonusu duyuruda İsrail Gümrükleri İdaresi’nin, ‘’Global Gateway’’ olarak adlandırılan yeni nesil bilgisayar destekli gümrük sistemini kullanmaya başlayacağı, sistem kurulumu dolayısıyla 10-14 Ocak 2018 tarihlerinde İsrail’de gümrük işlemlerinin yapılamayacağı, acil kargolarda ise özel acil gümrük prosedürü uygulanacağı ifade edilmektedir.

İsrail Gümrükleri İdaresi’nin bahsekonu duyuru metnin www.tobb.org.tr web adresinde “Hizmetler’’ başlığı altındaki ‘’Uluslararası İş İmkânları/Ülke Duyurular/İsrail’’ bölümünde yer almaktadır. 


Saygılarımızla, 

[Devamını oku...]

16

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden iletilen yazıda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından koordine edilen proje kapsamında gümrük ve ticaret işlemlerini gerçekleştirirken dış paydaşların yaşadığı sorunların tespiti ile çözüm yollarını ortaya koyabilmek amacıyla bir anket çalışması yapıldığı belirtilmiştir.

Yazıda devamla, anılan ankete 
https://uygulama.gtb.gov.tr/Anket/Anket/Index/Dis-Paydas-Memnuniyet-ve-Sikayet-Anketiadresinden ve söz konusu Bakanlığın web sitesinde yer alan "Duyurular" bölümünden ulaşılabileceği açıklanmıştır.

İlgili anketin en geç 15 Kasım 2017 tarihine kadar doldurulması hususunu bilgilerinize sunarız.

[Devamını oku...]

16

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden iletilen yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan yazıya ithafen; Tebliğ'de ithalat sırasında tahsil edilecek gümrük vergileri ile Toplu Konut Fonu oranları belirleyen İthalat Rejimi Kararına Ek Kararın hazırlanması aşamasında şirketlerin, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının görüş ve taleplerinin ilgili mevzuat uyarınca değerlendirmeye alınacağı belirtilmiştir.

Bu kapsamda, ithale konu olan eşyanın ticari tanımı ve gümrük tarife istatistik pozisyonu belirtilerek talep edilen gümrük vergisi ile Toplu Konut Fonu oranına veya miktarına ilişkin gerekçeli taleplerin şirketler ve sivil toplum kuruluşları tarafından ekte bir örneği sunulan başvuru formunun doldurulup ithalatrejimi@ekonomi.gov.tr elektronik posta adresine gönderilmesini bilginize rica ederiz.

[Devamını oku...]

06
12. Etap Ekonomik Yatırımlar Hibe Desteği Duyurusu

Bulancak Kaymakamlığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden iletilen yazı ile; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/22) 13 Eylül 2017 tarihli ve 30179 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdiği, Gerçek ve tüzel kişiler tarafından Tebliğ kapsamındaki konularda hazırlanacak yatırım proje tekliflerine, uygun bulunması halinde yatırım tutarının % 50 si hibe olarak verileceği bildirilmiştir.

Başvurular www.tarim.gov.tr internet adresinden 13 Eylül - 11 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

Konu hakkında detaylı bilgi; Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz il proje yürütme biriminden ve http://giresun.tarim.gov.tr internet adresinden alınabilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

Başvuracak

Kişiler

 

YATIRIM KONULARI

HİBEYE ESAS YATIRIM TUTARLARI ( TL )

Yeni Tesis

Tamamlama

Kapasite Arttırımı-Teknoloji Yenileme

 

-Bireysel

(Gerçek Kişiler)

 

-Şirketler

(AŞ., Ltd., Koll. Şti)

 

-Tarımsal Amaçlı Kooperatifler,              Birlikler ve Bunların Üst Birlikleri

 -Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması ( Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç)

  -Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kapasiteli mezbaha

2.000.000

1.750.000

1.500.000

  -Soğuk hava deposu,

  -Çelik silo,

2.000.000

1.750.000

1.500.000

  -Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

  -Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,

  -Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,

2.000.000

1.750.000

1.500.000

  -Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları,

-

-

500.000

 

[Devamını oku...]

06
Sarıgöl Konveyör; EMO Hannover 2017 Makina , Metal İşleme ve Teknoloji Fuarı’na Katıldı

Odamız üyesi “SARIGÖL KONVEYÖR SİSTEMLERİ MAKİNA, YEDEK PARÇA, NAKLİYAT, İTHALAT İHRACAT, SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.” 18 – 23 Eylül 2017 tarihleri arasında ALMANYA’nın HANNOVER kentinde düzenlenen; Tüm dünyadan üreticilerin, yenilik potansiyellerini ve rekabetçiliklerini sergiledikleri, tüm metal işleme teknolojisini uluslararası uzman bir kitleye sundukları,  en uzman ürün sunucuların ve kullanıcıların buluşma yeri olan EMO Hannover 2017 Makina , Metal İşleme ve Teknoloji Fuarı’na katıldı. 

[Devamını oku...]

04
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB) Genel Sekreterliği ve Odamız işbirliği ile Odamız ev sahipliğinde  ‘’DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME’’ semineri  düzenlendi.  İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları konusunda; İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Hilal TAŞÇIOĞLU ÖNGEOĞLU’nun, Ülke Masaları - Rusya Pazarına İhraç İmkanları konusunda; İhracat Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Sayın Dilek DOĞRUER’in, Ticarette Teknik Engeller konusunda; Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Sayın Göksu TÜLÜMEN’nin verdikleri Seminere yoğun ilgi vardı.  Bilgilendirme Sonrası Seminere Soru- Cevap şeklinde devam edildi. 

[Devamını oku...]

04
33 Yeni Meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Sayın Üyemiz;
 

İlgi: TOBB’nin 27.09.2017 tarihli, 14741 sayılı yazısı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu tebliğ ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 48’den 81’e çıkarılmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2017/1 sıra numaralı tebliğinde yer alan ve Ek1’de sunulan 33 yeni meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (25.09.2018 tarihinden sonra) çalıştırılmayacaktır.

Bu kapsamda sunulan mesleklerde kapsam genişletme süreci tamamlanmış olup, MYK Yönetim Kurulu onayına müteakiben, anılan mesleklerde de sınav ve belgelendirme hizmetleri verilmeye başlanacaktır. Kapsam genişletmesi tamamlanan 4 meslek, yeni tebliğ ile zorunluluk kapsamına alınarak, sınav ücretlerinin “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması mümkün hale gelmiştir.

İlave olarak, yeni tebliğ ile zorunluluk getirilen ve TOBB MEYBEM’in kapsamında bulunmayan otomotiv ve makine ana sektörlerinde bulunan mesleklerde de kapsam genişletme süreci başlatılmıştır.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ TEŞVİKLERİNDE MYK-SGK-İŞKUR İŞBİRLİĞİ

Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK), Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda MYK-SGK veri bağlantısı (web servisi)  kuruldu.

MYK-SGK arasında kurulan web servisi ile 6111 sayılı kanun kapsamında uygulanan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya varan işveren primlerinin devlet tarafından karşılanması uygulaması artık internet üzerinden gerçekleştirilecek.

MYK portalından 6111 sayılı kanunda belirtilen şartları taşıyan tüm mesleki yeterlilik belgesi sahipleri SGK sistemine online olarak iletilecek, böylelikle 48 aya kadar olan işveren primi muafiyetlerinden işverenler belge ibrazıyla SGK’ ye başvuru yapmak zorunluluğunda kalmayacaklar.


Detaylı bilgi için https://www.myk.gov.tr tıklayınız.
 

Tebliğde yer alan meslekler:

Sıra No

Ulusal Yeterlilik Kodu

Yeterlilik Adı

Seviyesi

1

13UY0137-3

Bitim İşlemleri Operatörü

Seviye 3

2

13UY0138-3

Boyama Operatörü

Seviye 3

3

11UY0036-2

İplik Bitim İşleri Operatörü

Seviye 2

4

11UY0037-2

İplik Eğirme Operatörü

Seviye 2

5

12UY0105-3

Makine Montajcısı

Seviye 3

6

12UY0105-4

Makine Montajcısı

Seviye 4

7

12UY0083-3

Metal Kesimci

Seviye 3

8

12UY0084-4

Metal Kesim Operatörü

Seviye 4

9

12UY0086-3

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi

Seviye 3

10

12UY0087-4

Metal Levha İşleme Tezgâh Operatörü

Seviye 4

11

13UY0123-4

Motosiklet Bakım Onarımcısı

Seviye 4

12

11UY0009-4

Motor Testçisi

Seviye 4

13

11UY0009-5

Motor Testçisi

Seviye 5

14

11UY0005-3

Otomotiv Boyacısı

Seviye 3

15

11UY0005-4

Otomotiv Boyacısı

Seviye 4

16

11UY0018-4

Otomotiv Boya Onarımcısı

Seviye 4

17

11UY0006-3

Otomotiv Kaportacısı

Seviye 3

18

11UY0006-4

Otomotiv Kaportacısı

Seviye 4

19

11UY0007-4

Otomotiv Montajcısı

Seviye 4

20

11UY0008-4

Otomotiv Prototipçisi

Seviye 4

21

11UY0008-5

Otomotiv Prototipçisi

Seviye 5

22

11UY0022-3

Otomotiv Sac Şekillendirmecisi

Seviye 3

23

11UY0022-4

Otomotiv Sac Şekillendirmecisi

Seviye 4

24

12UY0053-4

Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı

Seviye 4

25

11UY0039-3

Ön İplik Operatörü

Seviye 3

26

13UY0139-3

Ön Terbiye Operatörü

Seviye 3

27

14UY0195-3

PVC Doğrama Montajcısı

Seviye 3

28

12UY0070-3

Refrakterci

Seviye 3

29

12UY0070-4

Refrakterci

Seviye 4

30

13UY0151-5

NC/CNC Takım Tezgâhları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi

Seviye 5

31

12UY0102-5

NC/CNC Takım Tezgâhları Mekanik Servis Görevlisi

Seviye 5

32

12UY0101-5

NC/CNC Takım Tezgâhları Uygulama ve Servis Görevlisi

Seviye 5

33

11UY0035-4

Tren Makinisti

Seviye 4

 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 2İlk   Geri   [1]  2  İleri   Son